Bakan Eker'den prim müjdesi


Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kurban Bayramı'ndan önce 130 milyon lira süt primi, 150 milyon lira da hububat primi ödeyeceklerini söyledi.Eker, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Sütaş Entegre Tesisleri'nin açılışında yaptığı konuşmada, böyle bir tesisin açılışına katılmaktan mutluluk duyduğunu bildirdi.

Yarından itibaren süt tozu konusunda yeni bir çalışma başlattıklarını ifade eden Eker, ''Kota tekrar verilecek. Bizim amacımız süt fiyatları belli bir dengede dursun. Sanayicimizin ihtiyacını hissettiği yaklaşık 18 bin ton süt tozunun tamamının Türkiye'de üretilmesi için bir destekleme başlattık. Yani 2011 yılı başından itibaren yıllık 18 bin ton süt tozu üretiminin tamamını biz destekleyeceğiz. Sanayicimizi destekleyeceğiz. Sanayicimiz, çiftçimizi destekleyecek ve hayvancılık kazanacak'' dedi.

Bir müjdeyi daha paylaşmak istediğini dile getiren Eker, şunları kaydetti:

''Hayvancılık destekleri için icmaller yapılıyordu, dolayısıyla yılın içerisinde ödeme yapamıyorduk. 2010 yılının ilk 6 ayındaki icmaller toplandı, yarından itibaren bayramdan önce, 130 milyon lira süt üreticisine süt primi ödeniyor. Artı hububat primlerinde de icmali yapılan 150 milyon lirayı yine bayram öncesi ödüyorum. Bunu da sizinle ilk kez paylaşıyorum. 280 milyon lira bayramdan önce Türk çiftçisinin hayvancılık yapan Türk üreticisinin cebine nakit para giriyor. Helali hoş olsun...''

Eker, süt primlerinin bundan sonra her 3 ayda bir ödeneceğini de sözlerine ekledi.

-SANAYİ VE TİCARET BAKANI ERGÜN-

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de ''Türkiye'nin her yerinde hergün yeni temellerin atıldığına, üretim ve istihdamın arttığına şahit oluyoruz. Bu dev tesiste tarım ve sanayi işbirliğinin her aşamada en üst seviyede ortaya çıktığını görüyoruz'' dedi.

Enerji, gıda, tarım ve su güvenliğinin geleceğin dünyasında çok önemli yer tutacağını anlatan Ergün, gıda güvenliğinin daha önemli yer tuttuğunu bildirdi.

İnsanların ne üretirse üretsin kendi ihtiyaçları için tarım ve hayvancılıktan bir şeyler üretmek zorunda olduğunu belirten Ergün, ''Onun için bunları korumak ve güçlendirmek başlıca vazifemiz olmalıdır. Bunlar vazgeçilemez konulardır. Gıdaya, suya olmasa da olur diyemeyiz. Bu konuları büyük bir titizlikle takip etmemiz gerekiyor'' diye konuştu.

Kayseri, Adana, Konya ve Ankara'nın kavşak noktalarında bulunan Aksaray'ın önemli üretim merkezi olma yolunda ilerlediğini ifade eden Ergün, bu tesisin bunun açık göstergesi olduğunu kaydetti.

AA