2011'e yön verecek 3 konu bu hafta gündemde

Bu yıl Euro Bölgesi ülkelerinin peş peşe iflas tehlikesiyle karşı karşıya kalması küresel yatırımcılara bu yıl kâbus dolu gün ve geceler yaşattı.Oldukça fırtınalı bir yıl geride kalmak üzere. Gerek ABD’den başta istihdam olmak üzere gelen olumsuz haberler gerekse Euro Bölgesi ülkelerinin peş peşe iflas tehlikesiyle karşı karşıya kalması küresel yatırımcılara bu yıl kâbus dolu gün ve geceler yaşattı. 2010’un sonuna geldiğimiz şu günlerde ise bu sorunların büyük bir kısmı halen gündemdeki yerini koruyor. ABD’den son dönemde özellikle ABD Merkez Bankası’nın (FED) ikinci tur gevşek para politikalarına yönelik attığı adımlar moralleri bir miktar düzeltti. Ancak atılan bu adımların şu ana kadar istihdama yönelik bir katkısının olmaması ortalama bir Amerikalının ‘ekonomik krizinin’ üçüncü yılını da umutsuzlukla tamamlamasına neden olacak. BASKILAR AZALDI Piyasalar ise geriden çok ileriye bakmayı tercih ettiği için 2011’e yönelik plan ve hedefler şimdiden belirleniyor. Gelecek yılın büyük bir bölümünde etkisi olacak üç önemli konu ise bu hafta gündemde olacak.

İlk önemli gündem maddesi FED’in yarın yapacağı faiz toplantısı olacak. 2-3 Kasım toplantısında gevşek para politikalarının süresini en az 8 ay daha uzattığını duyuran banka piyasalara bu süre içerisinde alacağı devlet ve mortgage tahvilleri aracılığıyla toplam 900 milyar dolar pompalayacağını açıkladı. FED Başkanı Ben Bernanke’nin geçen hafta işsizliğin daha da yükselmesi halinde yeni tahvil alımlarının olabileceği yönündeki açıklaması ek önlem beklentisi yarattı. Ancak yine geçen hafta ABD Başkanı Barack Obama ve Temsilciler Meclisi’nin ‘Bush Vergisi’ olarak bilinen zenginlere vergi indirimi yasasının süresini 2 yıl uzatma kararı alması FED’e yönelik oluşan ek destek beklentilerini azalttı.

AB’DE MESAİ SÜRECEK
İkinci önemli başlık AB’nin yıl sonu zirvesi olacak. Perşembe ve cuma günü Brüksel’de gerçekleşecek zirvede Euro Bölgesi ülkelerinin borç sorunu yine gündemde olacak. Liderler sorunlu ülkelere yönelik oluşturulan 750 milyar Euro’luk destek paketinin büyütülmesine gerek duymuyor. Ancak 2013’te sona erecek bu programın sürekli bir destek mekanizmasına çevrilmesi için çalışmalar devam edecek.

Üçüncü önemli başlık ise makro veriler olacak. AB’nin üretim ve imalat PMI verisini, ABD’nin perakende satışları ve çarşamba günü gelecek sanayi üretim rakamları bu haftanın yanı sıra 2011’e yönelik olarak da önemli etkiye sahip olacak.

(habertürk)