İBB'den 'kredi' açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Guardian'da yer alan bir analizde İstanbul'la ilgili bilgilerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İstanbul'un kredisinin kırılgan değil, güçlenen şehirler arasında yer aldığı vurgulandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Guardian'da yer alan bir analizde İstanbul'la ilgili bilgilerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, İstanbul'la ilgili bilgilere şu şekilde yer verildi: "İstanbul'un kredi notu sürekli yükselmektedir. Daha bu yılın Ekim ayında Moody's, Kasım ayında Fitch İstanbul'un kredi notunu yükseltmiştir. S&P, Moody's ve FichtRating gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının olumlu değerlendirmelerle not artırımı yaptıkları İstanbul, gelir bütçesi gerçekleşmelerinde yüzde 95'in üzerinde bir başarıya sahiptir. Bu rakam, şehirler arasında en yüksek bir orana tekabül etmektedir.

Harcamaların önemli bir bölümünün yatırım projelerinde ayrıldığı İstanbul'da dış krediler metroda kullanılmakta ve borçlanma limitleri içinde kalınmaktadır. Standart and Poor's 'İstanbul'un uzun vadeli borç yapısının geri ödeme kolaylığı sağladığını' son raporunda belirtmiştir. S&P'nin 2010 yılına ait vermiş olduğu en son kredi notu BB durağandır. Moody's son değerlendirme raporunda (ekim 2010'da) 'İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin büyük yatırım projelerinin finansmanında ve ödemesinde avantajlı konumunu koruyacağı' tahmininde bulunmuştur. Moody's'in İstanbul'la ilgili Ba3 olan kredi notu Ba'ye yükseltilmiştir. Daha henüz bir ay önce Fitch Ratings 24 Kasım 2010 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesinin görünümünü durağandan pozitife çevirmiş, değişikliğin ülkenin gelişimi ile paralel olarak belediyenin iyileşen mali yapısına dayandığını belirtmiştir."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin notu ile Türkiye'nin notunun aynı olduğunun ifade edildiği açıklamada, derecelendirme kuruluşlarının kriterlerine göre, kurumlara, mali durumları çok iyi olsa bile ülke notunun üzerinde not verilemediği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, London School Of Economics, Brookings Institute ve Deutsche Bank'ın yaptırdığı son araştırmaya göre İstanbul'un 150 büyükşehir arasında en iyi performans gösteren şehir olduğu, Yüzde 5,5 gelir artışı ve yüzde 7,3 istihdam artışı ile bütün dünya şehirlerini geride bırakarak birinciliğe yerleştiği hatırlatıldı.

samanyoluhaber