Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından 12 Nisan 2007 tarihinde gerçekleştirilen Antalya Havalimanı ihalesinden parasal teklife ilişkin iç zarfı açılmadan elenen Çelebi Hava Servisi A.Ş hukuki işlemleri başlatmak için düğmeye bastı.

İhale Komisyonuna sunduğu; banka teminat mektubu metninde, vergi ve SSK prim borç bildirim yazılarında şartname hükümlerine göre uygunsuzluk olduğu iddiası ile ihaleden elenen Çelebi; 27 Nisan 2007 Cuma günü mahkemeye başvurarak hakkını hukuki platformda aramaya başladı.

Konu ile ilgili olarak bilgisine başvurulan Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Canan Çelebioğlu Tokgöz; “Kuruluşumuzun sürekli işbirliği içerisinde bulunduğu Devlet Hava Meydanları İşletmesinin yaptığı bir işlemi hukuki platforma taşımış olmaktan ötürü elbette ki üzgünüz. Ancak Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nce söz konusu ihaleden dışlanmamızın nedeni olarak öne sürülen dokümantasyon uygunsuzluğu iddiası, Çelebinin gerek ülkemizde ve gerekse uluslararası platformda prestijini küçümsenmeyecek boyutta zedelemiştir. Unutmamak gerekir ki; Çelebi Hava Servisi A.Ş halka açık bir şirket olup, borsada işlem görmekte olan hisse senetlerinin büyük bir bölümü yurt dışı yatırımcıların elindedir” diye konuştu.

Canan Çelebioğlu Tokgöz, “Hukuki işleme hemen başvurmadık, istedik ki ihale tarihinden bu yana geçen süre zarfında yetkililer konuyu ve itirazlarımızı yeniden değerlendirme imkânı bulsunlar. Ancak DHMİ Yönetim Kurulu’nun ihale sonucunu onaylamasından sonra, bizim açımızdan yapılacak başka bir şey kalmadı” diyerek Çelebi’nin öncül amacının kurumun zedelenen itibarını onarmaktan öte olmadığını belirtti.

Çelebioğlu, “Bu ihale iptal edilip yenilenirse, Çelebi Hava Servisi’nin konumu ne olacak?” sorusunu ise; “Bunu şimdiden konuşmak doğru değil. Eğer Türk hukuku Çelebi’ nin haklılığını onaylarsa, kamuoyu önünde yapılacak bir ihalede bu konudaki tüm beyanlarımızın istisnasız doğruluğunu herkes görecektir” diye cevaplandırdı.