Bunun altından da İsrail çıktı!


Renault'nun Bursa'daki fabrikasında üretimine başlanan “elektrikli Fluence”in altından da İsrail çıktı...HABERVAKTİM ÖZEL -

Renault'nun Bursa'daki fabrikasında üretimi yapılan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde test etmesiyle gündeme gelen “elektrikli Fluence”in altından da İsrail çıktı.

Elektrikli Fluence'yi İsrail doğumlu Shai Agassi'nin geliştirdiği ortaya çıktı. Agassi, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in teşvikiyle Better Place adlı firmayı kurarak, geliştirdiği elektrikli araç projesini Renault'a kabul ettirmiş. Amaç ise, İsrail'in petrol problemini ortadan kaldırmak. Renault'ya yüklü miktarda “elektrikli Fluence” siparişi verdiği bilinen İsrail Hükümeti harıl harıl ülkeye elektrik kabloları döşüyor.

PERES'DEN AGASSİ'YE
Aralık 2006'da Washington'da bir konferansta elektrikli araç üzerine bir konuşma yapan Agassi'yi dinleyen İsrailli ve Amerikalı liderler arasında Şimon Peres ve Bill Clinton da bulunuyordu. Projesinin düşünceler aşamasında kalacağını zanneden Agassi, bir hafta sonra Peres'den bir telefon aldu. Peres, Agassi'ye “Ne yapmaya niyetin var? Eğer güzel bir konuşma olarak kalacaksa unut gitsin, yok eğer sırasıyla bir ülkeyi ve dünyayı değiştirmeye kalkarsan sana destek vermeye hazırım” taahhüdünde bulundu. Agassi de bunun üzerine Alman kökenli SAP yazılım şirketindeki görevinden ayrılarak, 2007'in Mayıs ayında Project Better Place'i kurdu. Agassi'ye başlangıçta destek veren yatırımcılar İsrail kökenli girişim sermayesi şirketleri ile Avrupa ve ABD kökenliler oldu. İlk aşamada 4 büyük otomobil üreticisine projesini anlattı. Üçünden cevap gelmedi. İsrailli Agassi'nin projesini Renault – Nissan Grubu'nun CEO'su Carlos Ghosn kabul etti.

3 ORTAK: İSRAİL, RENAULT VE BETTER PLACE
Türkiye'deki Musevilerin yayın organı Şalom'da yer alan bilgilere göre, 21 Ocak 2008'de yapılan basın toplantısında üç ortak aşağıdaki hedefleri yüklendiler:

*İsrail Hükümeti, petrol türevleriyle çalışan araçlar için % 72 olan gümrük vergisini elektrikli otomobiller için % 10'a indirmeyi ve 2020 yılına kadar ülkeyi petrole bağımlılıktan kurtarmayı taahhüt etti.

*Renault – Nissan da, talebin gerektirdiği sayıda elektrikli aracı (100,000'den başlayarak yılda 500,000'e kadar) fabrikalarından birinde üretmeyi ve İsrail'e veya Better Place'in göstereceği bir başka ülkeye göndermeyi kabul etti.

*İsrailli Agassi'nin firması Better Place ise, İsrail'de ilk aşamada 500,000 şarj noktası ve 100 kadar akü değiştirme istasyonu kurmayı ve tüm ağı elektronik olarak birbiriyle iletişimde olmasını taahhüt etti. Bu taahhütlerin ardından kollar sıvayan Renault, İsrailli Agassi'nin elektrikli araç projesini Bursa'daki fabrikasında üretmeye başladı. Better Place, İsrail'in 10 binlerce noktasına elektrik kabloları çekiyor. Bu sayede elektrikle çalışan arabalar akülerini şarj edebilecekler veya 5 dakikalık bir sürede yeni dolu akü ile değiştirilecekler.

İSRAİL'İN PETROL PROBLEMİ BU ŞEKİLDE ÇÖZÜLECEK
Projenin mimarı Agassi ile İsrail hükümeti ülkenin petrol problemini bu şekilde çözmeyi planlıyor. İsrail'i dünyanın ilk ülke çapında elektrikli araba kullanılan merkezi haline getirmek istiyor. İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres “çok parlak bir genç” olarak tanımladığı Agassi'nin ve projenin en büyük destekçisi.

HABERVAKTİM/ÖZEL