Borsa ve emtia coştu, dolar uçtu
Dünya piyasalarındaki volatilite ve kararsız seyir yatırımcıların hâlâ güvenli liman aramasına neden oluyor. İşte tam bu noktada emtia piyasaları devreye giriyor. Bu limanda ise fiyatlar yerinde durmuyor. Yükseliş hız kesmeden devam ederken an be an rekor haberleri geliyor.
İşte yeni yılın ilk işlem günü yine bu sahnelerden birini daha yaşattı. Emtia piyasalarında hızlı bir yukarı yönlü hareket görülürken, hisse senetleri piyasası da aşağı kalmadı.

24 AYAR KUTLAMA
İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının satış fiyatı 71.45 lira ile yeni yıla rekorla başladı. Cumhuriyet Ata Liranın fiyatı da 479 liraya yükseldi. 24 ayar külçe altın bundan önce 29 Aralık 2010 tarihinde 70,90 lira ile rekor kırmıştı. Aynı tarihte Cumhuriyet altının fiyatı da 475 liradan işlem görmüştü.
ADIM ADIM REKOR
Avrupa'da ise altının ons fiyatı bin 420 doların üzerine çıkarak rekora bir adım daha yaklaştı. Fakat fiyatlar akşam saatlerinde bin 417 dolar seviyelerine kadar çekildi. Gümüş ve palladyum da son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Analistler altın için bin 455 ve bin 480 dolar seviyesini kısa vadeli hedef fiyat olarak belirtiyor. Altın New York piyasasında ise bin 430 doların üzerine çıkarak aralıkta rekor tazelemişti.

İMKB COŞTU
Yeni yıl öncesi yukarı yönlü hareketlerde zolanan endeks ise bugünkü işlemlerde enflasyon verilerinin de etkisiyle uçuşa geçti. Borsanın günlük arıtşı ise yüzde 2.42 olurken kapanış 67 bin 608 seviyesinden gerçekleşti.
Avrupa'da borsalar, Londra Borsası hariç, yüzde 1'leri aşan artışlarla kapanırken ABD piyasaları da TSİ 18:00'da yaklaşık yüzde 1 yukarıda bulunuyor.
Asya'da borsalar değer kazandı. Tatil nedeniyle Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Çin Borsalarında işlem yapılamıyor. Asya'da Hong Kong Borsası yüzde 1,4, Güney Kore Borsası yüzde 0,7 oranında değer kazandı. Hindistan, Singapur ve Tayvan Borsaları da yükseldi.

DÖVİZ GERİ KALMADI
Döviz piyasası da hareketli bir gün geçirdi. Dolar ve euro endeksle paralel bir seyir izlerken yaklaşık yüzde 1 değer kazandı.
Buna göre dolar serbest piyasada şu sıralar 1.5602 TL'den, Euro ise 2.0845 TL'den el değiştiriyor. Euro/Dolar paritesi de 1.3358 düzeyinde bulunuyor.

PETROL DURMUYOR
Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı 92,15 dolarla 27 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı şubat ayı teslimi bugün 77 sent artışla 92,15 dolara çıkarak Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Batı Teksas türü ham petrolün fiyatının artmasında ABD ekonomisindeki toparlanmanın bu yıl da devam edeceği beklentileri etkili oldu. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 1 dolar 20 sent yükselerek 95,95 dolar oldu ve 2008 yılı Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
haberturk