Müthiş haber: İşte patlama yapan 3 il

Bir güzel gelişme daha! 2000'de yalnızca 4'tü, bu yıl 14'e yükseldi. İşte detaylar

Anadolu ihracatta ağırlığını artırmaya başladı. 2000 yılında 27.7 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Türkiye, geçen yıl bu rakamı dünyada yaşanan durgunluğa rağmen 113 milyar 685 milyon dolara çıkardı. Son 10 yılda ihracat değer bazında yüzde 309 arttı. Anadolu'daki bir çok ilden yapılan ihracatın artışı yüzde binleri aştı. Sakarya, Manisa ve Kocaeli'de ihracat patlaması yaşandı.

En fazla artış Manisa'dan

2000‘de 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayısı 4 iken geçen yıl bu rakam 14'e çıktı. Son 10 yılda İstanbul'un ihracat içindeki payı yüzde 59.1'den yüzde 45.6'ya geriledi, Anadolu'da illerinden yapılan il ihracatı patladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2000'den bu yana Manisa'nın ihracatının yüzde bin 548, Kocaeli'nin yüzde bin 369, Sakarya'nın bin 334 artırdığını söyledi. Büyükekşi, son 10 yılda ihracatın yüzde 309 yükselmesine karşılık Almanya'ya ihracat artış hızının yüzde 121'de, İngiltere'ye yüzde 242'de, İtalya'ya yüzde 266'da, ABD'ye ise yüzde 20'de kaldığını kaydetti.

İran önem kazanıyor

İlk 20 içerisinde yer alan ülkelere bakıldığında AB ülkeleri ve ABD gibi gelişmiş ekonomilere yapılan ihracatın payının genelde azaldığının görüldüğünü belirten Büyükekşi, "Tam tersine komşularımız ile yakın ve Ortadoğu ülkelerine ihracatımızın payı artıyor" dedi. Son 10 yılda Türkiye'nin İran'a olan ihracatının yüzde 1184 arttığını ifade eden Büyükekşi, bu ülkenin gittikçe önem kazanan bir pazar olduğuna dikkati çekti. Çin'deki büyük potansiyelin de değerlendirilmeye başlandığını ifade eden Büyükekşi, Çin'e yapılan ihracatın da 10 yılda yüzde 2263 arttığını bildirdi. Büyükekşi, Libya, Suriye ve İsrail'in de Türkiye için önemli pazarlar haline geldiğini söyledi.

Katar için 2 ek uçak

TİM Başkanı Büyükekşi, önümüzdeki günlerde Katar ve Kuveyt'e düzenlenecek geziye firmalardan büyük talep geldiğini bildirdi. Büyükekşi, "Daha önceki gezilere 1 uçak giderdik. Bu gezi için sayı 413'e çıktığı için, Başbakanlık uçağı dışında iki uçak daha kaldıracağız. Yani toplam 3 uçakla gideceğiz" dedi.

Heyetin içinde birçok sektörden firma yöneticilerinin bulunduğunu belirten Büyükekşi, Katar'da ilk üç ayda 200 ihale gerçekleştirileceğini bildirdi. Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Yılmaz'la küs olmadıklarını söyledi. Büyükekşi, ''Biz Merkez Bankası ile barışığız. Hiç küs olmadık. Şu anda aramızda en küçük bir olumsuzluk yok'' dedi.BUGÜN GAZETESİ