Batma noktasına gelen Yunanistan artık Türkiye'nin altında,
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan'ın kredi notunu ''yatırım yapılabilir'' seviyenin altına indirdi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Yunanistan'ın ''BBB-'' olan kredi notunun bir basamak indirilerek ''BB'' yapıldığı bildirildi. Notlara ilişkin görünüm ise ''negatif'' olarak belirlendi.

2010 yılının başında Fitch Türkiye'nin notunu iki kademe birden yükselterek BB'Ye yükseltmiş, kasım ayında ise görünümünü pozitife (+) çekerek yeni not artırımının sinyalini vermişti.
Böylece Fitch'in Yunanistan'a ilişkin not indirim kararının ardından bir ara batma noktasına gelen komşunun yatırım notu, Türkiye'nin altına geriledi.

YUNANİSTAN İSYANDA
Kuruluş, Yunanistan'ın ekonomik ve mali performansının birçok açıdan beklentileri aştığını, buna karşılık ülkenin ağır kamu borç yükünün, mali ödeme gücünü dış şoklara açık hale getirdiğini bildirdi.

Fitch, negatif görünümün ise kamu borcunun sürdürülebilirliğinin kırılganlığına işaret ettiğini ifade etti.

Yunanistan Maliye Bakanlığı, Fitch'in kredi notunu düşürmesini değerlendirirken, ülkenin mali konsolidasyonu sağlamaya, reformları uygulamaya çalıştığı bir ortamda düşüşün haklı bulunamayacağını belirtti.

DİĞERLERİ DE İNDİREBİLİR.
Diğer önemli kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Standard and Poor's da olası not indirimi konusunda Yunanistan'ı uyarmıştı.

Ağır borç yükü altındaki Yunanistan, çöküşten kurtulabilmek için Avrupa ülkeleri ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) 110 milyar avroluk üç yıllık kredi aldı. Krediyi güvence altına alabilmek için hükümet tasarruf önlemlerini devreye soktu. Buna göre, maaşlar azaltıldı, vergiler yükseltildi, emeklilik yaşı yukarı çekildi.

HT/DÜNYA