Merkez faiz indirdi, dolar yükseldi

Merkez Bankası, PPK toplantısı sonrasında sürpriz bir şekilde faiz kararını piyasanın kapanmasını beklemeden açıkladı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) Ocak ayı toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 25 baz puan düşürerek yüzde 6.25'e çekti. Merkez Bankası o/n borçlanma ve borç verme faizlerini ise sırasıyla yüzde 1.5 ve yüzde 9'da tuttu.

*TCMB politika faizini yüzde 6.50'den yüzde 6.25'e düşürdü

*TCMB O/N borçlanma faizini yüzde 1.5'de bıraktı

*TCMB O/N borç verme faizini yüzde 9'da bıraktı

DOLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

TCMB'nin PPK toplantısında 25 baz puanlık indirimler politika faizini yüzde 6.25'e düşürmesinin ardından Reuters Matching sisteminde dolar/TL 1.5830'a kadar yükseldi.

Açıklama öncesi dolar/TL 1.5530/1.5535 seviyelerindeydi.

BORSA DÜŞÜŞTE

İMKB-100 endeksi Merkes Bankası'nın politika faizinde 25 baz puan düşüşe gitmesi ve kısa vadeli yükümlülüklerde zorunlu karşılık oranlarında ilave artırımın gerekli görüldüğünü açıklamasının ardından, bankacılık hisseleri öncülüğünde yüzde 2'nin üzerinde düşüşe geçti.

Tacirler Menkul Araştırma Müdürü Aydın Sözübir, "Merkez Bankası parayı sıkılaştırıyor. Kredi hacmini daraltmak istiyor. Dolayısıyla bankaların hareket alanını kısıtlıyor. Karara bağlı olarak banka ağırlıklı olarak satış baskısı devam eder" dedi.

İlk seansı yüzde 0.16 artıda tamamlayan endeks, seans arasında gelen TCMB açıklamaları sonrasında sonrası günü yüzde 1.77 düşüşle 65,288.03 puanda tamamladı.

GÖSTERGE FAİZLER GERİLEDİ

TCMB'nin kararının ardından, karar öncesi yüzde 7.43 seviyesinde olan gösterge tahvilin faizi yüzde 7.27'ye kadar geriledi.

UZMANLAR NE DİYOR?

TEB Yatırım Araştırma Yetkilisi İbrahim Usul, piyasada geçen haftaki Durmuş Yılmaz'ın açıklamaları sonrasında kısa vadeli faizlerde bir indirimi olmayacağı beklentisinin ağırlık kazandığını hatırlattı. İbrahim Usul, TCMB'nin kısa vadeli faizlerde 25 baz puanlık yeni bir indirime gittiğine dikkat çekerek, "TCMB'nin bugünkü toplantısından beklenenden biraz farklı bir karar çıktı. Zorunlu karşılıklarda yine bir artış olabileceğinin sinyalini verdi. Bu kararın VOB tarafındaki ilk algılamasının olumsuz olduğunu görüyoruz.

Bunda geçen hafta ortasından itibaren özellikle munzam karşılıklarda artış beklentisinin güçlenmesinin ve bugünkü toplantıyla bunun teyit edilmiş olmasının banka hisselerindeki baskısı etkili gibi görünüyor"
diye konuştu.

TCMB'nin açıklaması sonrasında İMKB'de banka hisselerinde baskının sürdüğünün görülebileceğini, ancak alınan kararların bir kısmının geçtiğimiz günlerde yaşanan satışlarla fiyatlara yansıtılmış durumda
bulunduğunu aktaran Usul, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Gün sonuna doğru hem İMKB hem VOB tarafında alınan kararları daha sakin yorumladığını ve tepkiler oluştuğunu da görebiliriz. Buradaki korku 'faizlerdeki gevşeme Türkiye'ye ilgiyi azaltır mı?' yönündeki algılamalardan kaynaklanıyor. İçeride TL'nin getirisi üzerindeki düşüş, yabancı yatırımcıların Türkiye'deki pozisyonlarında bir miktar daha bozulma yaratabilir korkusu var. Ancak esasında orta vadeli porjeksiyonlara bakıldığında, Türkiye'nin büyüme beklentisi, kredi notunda iyileştirme beklentisi, makro dengelerde son dönemde yaşanan iyileşme ile makro dengelerin Avrupa'daki birçok sorunlu ülkeye göre daha iyi durumda bulunması, Türkiye'nin hala bir cazibe merkezi olduğunu da gösteriyor. Bu da Türkiye'ye ilginin sürebileceğini gösteriyor. Dolayısıyla TCMB kararlarının sermaye hareketleri üzerinde
yarattığı etkilerin kısa vadeli kaldığını görebiliriz."

SABAH

20.01.2011 18:23:57