Para çıkışı 7-8 milyar doları buldu, DTH'lardan 15 milyar dolar çözüldü! Peki bundan sonra ne olacak, dolar nereye koşuyor?
Döviz ve faiz piyasasında oynaklık son sürat devam ediyor. Piyasalar çalkantılı bir dönemden geçerken bir darbe de Ortadoğu'dan geldi. Tüm gelişmekte olan piyasalardan para çıkışları gözlenirken ülkelerin para birimleri hızla değer yitiriyor. Tabii Türkiye'de TL'nin değer kaybı daha hızlı oldu. Merkez Bankası'nın aldığı kararlar sonrası yatırımcıların algılamalarındaki bulanıklık bunda doğal olarak etkili olmaya devam ediyor.

Cuma günkü yukarı yönlü hareket bugün de sürerken dolar/TL kuru 1.65'e göz dikmiş gibi gözüküyor. Döviz yatırımcısı için realizasyon seviyesi olarak gösterilen düzeyde işlem gören paritede bundan sonraki seyir merak ediliyor. Genel anlamda 1.60-1.62 seviyesi dolar bozdurmak isteyenler için uygun seviye olarak görülüyor. Fakat kafalardaki soru işareti 1.65 TL sınırının aşılması sonrasında paritenin hangi seviyelere ulaşacağı! Yani doların daha fazla yükselip yükselmeyeceği konusu en çok sorulan soru olarak karşımızdda duruyor. Bu konuyu da sizin için araştırdık.

Önümüzde kritik bir eşik var. Bu da 1.65 TL. Peki dolar bu seviyelere ulaşabilecek mi? Ulaşırsa bunun üzerinde hangi seviyeler izlenmeli? Şayet şu andaki 1.60-1.62 TL bandından geriye doğru bir gevşeme olursa bu nerde son bulur? Yükselişte ya da düşüşte dolara bağlı hareket eden yatırımcı nasıl bir strateji belirlemeli? Sizin için konunun uzmanlarına sorduk. İşte yanıtları...


PEKİ DÜZELTME OLACAK MI?

Akbank Hazine Trading Bölümü Bölüm Başkanı Murat Ural, dövizde yaşanan son gelişmeleri HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ'ne değerlendirdi:

"Son gelişmelerle birlikte yabancı çıkışı hızlandı. Yabancı, bütün gelişmekte olan piyaslardan çıkıyor. Mısır ve Tunus olayları bunda etkili oldu. MB'nin son politikası da bunu desteklemişti. Zaten, bu MB'nin beklediği bir gelişmeydi. Ancak iki adet çok beklenmeyen gelişme oldu bunlardan birisi yabancı sermayenin gelişmekte olan ülkelere girişi tahminlerden daha sınırlı oldu. İkincisi ise ortadoğudaki son gelişmeler oldu. Yabancı para çıkışı Erdem Başçı'nın açıklamalarından sonra 7-8 milyar doları bulmuş olabilir. Kasım ayından bugüne kadar DTH'lardaki azalma 15 milyar USD'yi buldu. Bu satışların çok büyük bir kısmının dışarı çıktığını tahmin ediyorum. Dövizin şu andaki trendini yukarı görüyorum. Tabi ki bu kadar hızlı çıkışların üzerine düzeltmeler gelecektir. USDTRY'de 1,5950-1,60 civarlarına doğru bir düzeltme beklenebilir. Ancak dövizin trendinin aşağı döndüğünü, TRY'nin yeniden değerlenme sürecine girdiğini söyleyebilmek için henüz erken. Piyasaların bir durulduğunu ve düzenli bir şekilde USDTRY ve EURTRY'nin aşağı gittiğini yabancı yatırımcılardan satış geldiğini görmek gerekir.

Kurumsal müşterilerden son zamanlarda döviz alımları gördük. Bunun üzerine yabancı alımları ile birlikte TRY diğer gelişmekte olan ülke paralarına göre daha hızlı bir şekilde değer kaybetti. Tamamen döner demek için ise erken. Tekrar yabancıların döndüğünü görmek gerekiyor. Özellikle yabancı yatırımcıla Mısır ve Tunus'taki gelişmelerden rahatsız oldu. Ancak bu rahatsızlık bir noktada bitecektir ve piyasalrdaki tansiyon bir süre sonra düşecektir. Ancak şu anda bu rahatsızlığa bağlı olarak doğu Avrupa Birliği
ülkelerinin paraları da değer kaybediyor. Bu sadece bize has bir durum değil. Genel anlamda bu seneye yönelik olumlu beklentim var ve gelişmekte olan ülke piyasalara sermaye girişinin devam edeceğini düşünüyorum."

TL'YE GEÇİŞ İÇİN BU SEVİYELERE DİKKAT! Halkbank Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı Murat Uysal şu önemli değerlendirmelerde bulundu:
"Kur cuma günü 1.60'ın üzerine çıktı. Cuma günü bono tarafında da satışların devam ettiğini gördük. Bu kapsamda yabancı satışları sürüyor. MB'nin aldığı kararlar dövizde başlayan yükselişi hızlandırdı. Şu aşamaya kadar 7-8 milyar dolarlık bir çıkıştan bahsediliyor.

Dolar/TL kurunda 1.60'ların yukarı doğru kırılması itibariyle teknik olarak daha yukarı bir kanal açılmış oldu. MB döviz alım ihalelerine devam ediyor. Ortadoğu'nun da etkisi var fakat bu sınırlı bir etkisi olmuş olabilir. Kurdaki bu hareket genel itibariyle kendi iç dinamiklerimizden kaynaklanıyor. Uluslararası piyasalar da genel itibariyle gerileme eğiliminde.

Bundan sonraki döviz hareketinde MB'nin adımları etkili olacak önce onu görmemiz gerekiyor. Kur seviyesine baktığınız zaman 1.62-1.65'e doğru gelirse bu bölgeler TL'ye geçiş için uygun seviyeler olacaktır. Faizlerin de geldiği seviyeye baktığımız zaman 100-130 baz puanlık artış var. Kur ve faiz seviyesi bu anlamda cazip seviyelere geldi diyebiliriz. Döviz buralarda bir süre kalıcı olsa da gerileme söz konusu olabilir. Bu anlamda 1.65 TL seviyesi kritik bir seviye, bu seviye aşılmadığı takdirde aşağı yönlü düzeltme yaşanabilir.

Böyle olursa Doların 1.55-1,57 bandına gerilemesi muhtemel diye düşünüyorum. Yatırımını dövizde tutan yatırımcı 1.62'ye yakın seviyeleri bir miktar pozisyon boşaltmak için değerlendirebilir. TL orta vadede güçlü bir para birimi olarak kalacak. Bu yükselişler bir fırsat . Volatilite birden dinmez ve bir süre daha devam edebilir. Bu seviyelerin bir süre sonra cazip olduğunu göreceğiz (1.62-1.65). 1.65 TL'nin üzerinde ise beklemeye geçmeliyiz. TL'ye dönüş için beklemeliyiz. Bu durumda yükselişte 1.70-1.75 TL seviyesi izlenmeli. Fakat bu beklentimin dışında olan birşey."


HT/BORSA-EKONOMİ