İstanbul Mobilya Fuarı (İMOB) kapsamında bu yıl beşinci kez düzenlenen Mobilya Tasarım Yarışması'nda dereceye giren çalışmalar belirlendi.


Yarışmada 'Yemek Odası' kategorisinde birinciliği Teleset Mobilya'nın Designum isimli ürünü kazandı. 'Oturma Grubu'nda ise Doğtaş Mobilya birinci oldu. Şirket, birinciliği İskandinav çizgisini modern tarzda yeniden yorumladığı 'frame' isimli ürünüyle aldı. 'Genç Odası' ve 'Yatak Odası' kategorilerinde de birincilik, Designum isimli koleksiyonlarıyla Teleset'in oldu. Aksesuar kategorisinde yarışmanın lideri Milano Mobilya'nın TVREE isimli ürünü seçildi. Firma, bu ödülü ağaç şeklinde tasarlanan TV ünitesiyle kazandı. 'En İyi Stand' kategorisinde birinciliğe ise özgün ve modern tasarımıyla Vanessa layık görüldü.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, şirketlerin bu yarışma için bir yıl boyunca çalıştığını söyledi. Artık Türk mobilya sektörünün tasarım ve fonksiyonelliğiyle öne çıkmasını istediklerini belirten Davulcuoğlu, "Sektör, 2010 yılında ihracat ve iç pazarla birlikte 9,4 milyar dolarlık iş hacmine ulaştı. Türk mobilyası tüm dünyada fiyat ve kalite performansının yanında tasarımlarıyla da konuşuluyor. Bu yarışma, sanayicilerin özgün tasarımlara verdiği önemi de ortaya çıkarıyor." dedi. EKONOMİ SERVİSİ
ZAMAN