Maliye denetimde gaza basıyor
Kayıt dışı ile mücadeleye hız veren Maliye Bakanlığı, denetim altyapısını güçlendiriyor. 2011 yılında 4 bin 500 gelir uzmanı ve vergi denetmeni alacak olan Maliye, araç parkını da yeniliyor.


1980 model araçlarla mükellefin kapısını çalan vergi dairesi müdürlükleri artık 2011 model araçlarla denetim gerçekleştirecek. Bu kapsamda 85 adet panelvan tipi araç ve 15 adet minibüs alınacak. Eski araçlar ise vergi dairelerinin parkına çekilecek. Araç parkını tamamıyla yenilemeyi planlayan Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) taşıtları yenileyerek daha sık vergi inceleme ve kontrolü yapacak. Sık sık bozulan araçlar sebebiyle denetime çıkarken sıkıntı yaşadıklarını aktaran üst düzey bir GİB yetkilisi, bazı firmaların kontrol edilemediğini aktardı.

Taşıt altyapısını güçlendirmeyi planlayan İdare, 3 bin gelir uzmanı, bin 500 vergi denetmeni alacak. Başkanlıkta bin 88'i merkezde olmak üzere toplamda 41 bin 242 personel görev yapıyor. 2011 yılı Performans Programı'na göre personel ve taşıt altyapısının güçlendirilmesiyle birlikte yaygın ve yoğun denetimlere de ağırlık verilecek. Fizikî altyapının yenilenmesi amacıyla Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere toplamda 18 vergi dairesi müdürlüğü hizmet binası inşaatı tamamlanacak.ERCAN BAYSAL ANKARA - 05.02.2011

ZAMAN