Ünlü yatırımcı Jim Rogers'ın 'Tarım ürünleri patlayacak. Çiftçiler Lamborghini'ye binecek' tespiti doğrulanıyor.

Buğday ve kakaodan sonra şimdi de pamuk fiyatları bin 900 dolarla 150 yılın zirvesine çıktı.

Kriz süreciyle bereber değişen dengeler dünyada yatırım araçlarının da alımlarına yansıdı. Borsa krizleri yeniden canlandı, petrol düştü, altın arttı derken kazançlı kesim ise tarımla uğraşanlar oldu.

150 YILIN TAVANINI YAPTI

Dünyanın en büyük üreticileri arasında yer alan Avustralya, Pakistan ve Çin'deki seller nedeniyle pamuk fiyatları son 150 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Uluslararası piyasalarda pamuk fiyatları yüzde 2.4 yükselişle bin 8122 dolara kadar yükseldi. Analistler fiyatların artmasında panik alımlarının etkili olduğunu belirtiyor.

TÜRKİYE DE ENDİŞELENİYOR

Dünyanın üçüncü tahıl ihracatçısı Rusya'da sıcakların yol açtığı kuraklık, tahıl fiyatlarını 22 ayın zirvesine taşıdı. 130 yılın en sıcak yazını yaşayan Rusya'nın tahıl alanlarının beşte biri hasar gördü. Hasatta düşüş ihtimali bir ayda buğday fiyatlarını yüzde 50 artırdı. Buğdaydaki artışının 7 yılda 12 milyon ton buğday ithal eden Türkiye'ye de sıçraması bekleniyor.

TAHIL AMBARI DA SARSILDI

Avrasya'nın tahıl ambarı olan Ukrayna'da 2010 yılında temel gıda ürünlerindeki fiyatlarda önemli oranlarda artış oldu. Foyil Securities şirketin uzmanlarının yaptığı açıklamaya göre Ukrayna'da 2010'da buğday fiyatları yaklaşık yüzde 50, mısır fiyatları yüzde 30, ayçiçeği fiyatları ise yüzde 33 oranında artış gösterdi.

Ticaret ve borsacılar yok olacak

ABD'li ünlü yatırımcı, finans yorumcusu ve George Soros'la birlikte Quantum Fund'ın da kurucularından olan Jim Rogers, kriz ertesi çiftçilerin piyasada artık tarım ürünlerinin değer kazanacağını söylemiş ve eklemişti: "Çiftçiler, Lamborghini marka araba kullanırken, ticaret ve borsa ile uğraşanlar traktör kullanmayı öğrenmek zorunda kalacak. Önümüzdeki dönemde en az zarar görecek kesimlerden biri çiftçiler olacak." Ünlü yatırımcı, koşullara göre fırsatları değerlendirerek para kazanma zamanı olduğunu söyledi.

Ukrayna'nın şekeri dünyayı tuza çevirecek

Piyasa analizi yapan uzmanlar, şeker fiyatlarınında ciddi bir yükseliş olduğunu bildirdi ve hâlihazırda Ukrayna'daki şeker üretiminin iç piyasanın taleplerini bile karşılayamadığını piyasada şeker az olduğu için doğal olarak fiyat artığını belirtti. Ukraynalı uzmanların iddiasına göre ülkedeki gıda ürünlerinin fiyatının artışı aynı zamanda global fiyat artışını da tetikliyor. Uzmanlar olumsuz hava koşullarının ileride yeniden nüks edebileceğini belirtti. Uzmanlar bu durumun gerçekleşmesi halinde yiyecek fiyatlarının her zamankinden daha pahalı olacağını söylüyor.

Çikolataya da kakao golü!

Küresel kakao üretiminin yüzde 40'ını karşılayan Fildişi'nde siyasi çalkalanma uluslararası piyasalarda kontrat fiyatlarını vurdu. Ülkede yeni başkanın devrik liderin fon sağlamasını engellemek için ihracatı yasaklaması kakao kontratlarının fiyatını yüzde 6 arttırdı. Ülkede 28 Kasım 2010 tarihinde yapılan seçimlerle başlayan iç karışıklıktan bu yana kakao fiyatları yüzde 14 yükseldi. Fildişi Sahilleri'nde uluslararası toplum tarafından tanınan Devlet Başkanı Alassane Ouattara, düşen Laurent Gbagbo yönetiminin finansman kaynaklarının engellenmesi için dünden geçerli olmak üzere tüm kakao ve kahve ihracatının 1 ay süre ile durdurulması kararı aldı. Uzmanlar geçen hafta New York'ta 3 bin 184 dolar/ton olan kakao fiyatının 3 bin 510 dolara kadar tırmanması bekleniyor.

İlkbaharda fiyatlarda artış kaçınılmaz

Tırmanışa geçen pamuk fiyatları, giyim ürünlerinde de zam beklentisini ortaya çıkardı. Bazı firmaların artışı raf fiyatlarına yansıttığı, giyim fiyatlarındaki asıl artışın ise 2011 ilkbaharında gözleneceği ifade ediliyor. Pamuğun kilogram fiyatı, kilogram başına 5 liranın üzerine çıktı. Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk, pamuktaki fiyat artışların giysi fiyatlarına yansımasının kaçınılmaz olacağını kaydetti. Ünlütürk, yeni koleksiyonlara maliyet artışlarının eklendiğini ifade etti. Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Nedim Örün ise maliyet artışının fiyatlara ilk bahar aylarında yansıyacağını kaydetti.

MÜGE BEZİRCİ

Yeni Şafak