Sonuçları Capital Dergisi’nin Mayıs sayısında yayımlanan “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmada Türkiye’nin en değerli markası 2,28 milyar YTL’lik marka değeri ile Ford Otomotiv oldu.

Sıralamada, Turkcell 1,95 milyar YTL’lik marka değeri ile ikinci, Petrol Ofisi de 1,9 milyar YTL’lik marka değeri ile üçüncü oldu.

1 Mayıs 2007, İstanbul; Geçtiğimiz günlerde yayımladığı “Dünyanın En Değerli 100 Banka Markası” ve “Dünyanın En Değerli 250 Markası” araştırmaları ile dikkatleri üzerine çeken BRANDFINANCE’in CAPITAL dergisi ile birlikte gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırması sonuçlandı. Türkiye’de ilk defa geniş kapsamlı olarak gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları ve analizi CAPITAL dergisinin Mayıs 2007 sayısında yayımlandı.

Araştırmaya göre, Türkiye’nin en değerli markası 2,28 milyar YTL’lik marka değeri ile Ford Otomotiv oldu. Bu şirketi, 1,95 milyar YTL’lik marka değeri ile Turkcell ve 1,9 milyar YTL’lik marka değeri ile Petrol Ofisi takip etti.

Araştırmada, 2002-2006 yılları arasındaki 5 yıllık dönemi kapsayan Net Satış Hasılatı rakamları ve Net Faaliyet Kârlarına göre 211 kuruluş değerlendirildi. Araştırma genelinde, Gıda 21, Tekstil 17, Ev Eşyaları 15, Perakende 14 ve Bankacılık 12 marka ile en fazla sayıda değerli markaya sahip sektörler oldular.

Bu araştırmayı yaparak, marka gibi bir değerin mükemmel finansal sonuçlar elde edecek şekilde yönetilmesine, kuruluşlarda pazarlama ile finansman birimleri arasında bu amaca yönelik işbirliğinin oluşmasına ve Türk markalarına sağlıklı ve izlenebilir bir yapı kazandırılmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirten BRANDFINANCE Türkiye Temsilcisi BRANDASSIST’in Genel Müdürü Muhterem İlgüner sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çıkan sonuçları incelerken, bu çalışmanın bir marka değerlendirme çalışması olduğunu unutmamak gerekiyor. Markalar, kazandırdıkları sürece değerlidirler. Yaygın olarak bilinmeleri ve hatta çok talep edilmeleri kazandırdıkları anlamına gelmeyebilir. Zaten marka değerlendirme çalışmalarının amacı marka yönetiminin başarısını izleme ve pazarlama stratejilerini gözden geçirme fırsatını vermesidir. Dünyada sık yapılan bu tür bir çalışmanın ülkemizde de yeni ve yararlı tartışmalar başlatacağına eminim.”

Araştırma, firmalara kapsamlı ve güvenilir bir değerlendirme ile, markalarının performansını öğrenmeleri açısından önemli bir fırsat sunuyor. Çalışmada, Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle bazı global markalar da değerlendirme kapsamına alındı. Holding şirketleri ise, ayrıca güçlü ana marka ile çalışmaya dahil oldukları için ve mükerrer değerlendirmeye yol açmamak açısından çalışmaya dahil edilmedi.