Tasarruf etmek ve elektriği ucuza tüketmek için akıllı sayaç taktırmak yeterli gelmiyor.


Yetkililer, sayaçlarını değiştiren abonelerin aynı zamanda 3 zamanlı tarifeye geçmek için bağlı bulundukları bölgenin dağıtım şirketine başvurarak, tarife değiştirmeleri gerektiği uyarısında bulunuyor.

Elektronik sayaçlar, gündüz (06.00-17.00), elektrik tüketiminin en yüksek olduğu puant saat (17.00-22.00) ve gece (22.00-06.00) olmak üzere 3 zamanlı tarifesiyle çalışıyor. En ucuz elektrik 22.00-06.00, en pahalısı ise 17.00-22.00 saatleri arasında tüketiliyor. Akıllı sayaç olarak bilinen elektronik sayaçları taktıran çok sayıda abone, elektrik tüketimini saat 22.00-06.00 saatlerine kaydırsa bile tarife değişikliği yaptırmadığından ücreti gündüz tarifesinden ödüyor.

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) İcra Başkanı Bekir Sami Güven, tasarruf amacıyla sayaçlarını değiştiren tüketicilerin, elektronik sayaçlarla ilgili önemli bir hususu ihmal ettikleri ve tüketimle ilgili bilgi eksikleri olduğunu söyledi. Güven, tüketicilerin tasarrufta bilinçli olmaları gerektiğini belirtti. Tasarruf etmek ve elektriği ucuza tüketmek isteyen tüketicilerin, sadece sayaçlarını değiştirmekle yetindiklerini kaydeden Güven, şunları söyledi:

"Oysa, akıllı sayaçların sağladığı ucuzluktan faydalanmak için sayaç değişim protokolleri ile bağlı bulunan dağıtım şirketine tarife değişikliği içinde talepte bulunulması gerekiyor. Puant tarife talebinde bulunulmaması durumunda, gündüz tarifesinden ücretlendirme yapılacağından, sayaç değişimiyle birlikte abone, elektrik tüketimini saat 22.00-06.00 saatlerine kaydırsa bile fatura bedelinde bir düşme olmuyor."
Elektronik sayaçların, saat dilimlerinde tüketim değerlerini kaydetme özelliğine sahip olduğundan; bu sayacı sistemine taktıran abonenin puant tarifeye geçme talebinde bulunması durumunda ve tüketimini de en uygun tarife olan 22.00-06.00 saat dilimine kaydırması halinde faturasında düşüş kaydedilebileceğine dikkat çeken Güven, bazı tüketicilerin sayaç değişikliğinden birkaç yıl sonra 3 zamanlı tarifeli sisteme geçilmesi gerektiğini fark ettiklerini ifade etti. Müşterilerin bilinçli olması yanında sayaç satan elektrik firmaları ile elektrik sayacının montajını yapan yetkili elektrikçilerin de müşterilerine bu konuda bilgi vermesinin tüketicilerin bilinçlenmesine katkı sağlayacağını vurgulayan Güven; "Sayacını tasarruf amaçlı değiştirdiğini ama bağlı bulunduğu elektrik dağıtım şirketine tarife değişikliğiyle ilgili başvuruda bulunulması gerektiğini bilmeyen müşterilerimiz olduğunu bize geç yapılan müracaatlardan anlıyoruz." dedi.

EN UCUZ ELEKTRİK 22.00-06.00 SAATLERİ ARASINDA
Elektriğe gündüz, akşam ve gece olmak üzere 3 farklı tarife uygulandığını bildiren Bekir Sami Güven, tüketicilerin bu saatlere riayet etmesi durumunda, faturalarında ciddi düşüşler yaşanacağını duyurdu. Türkiye'de 8 Aralık 2001 tarihinden bu yana yönetmelik gereği, yeni abonelerin tamamının puant, gece ve gündüz elektrik tüketimini ayırt etmeye yarayan dijital ekran göstergeli elektronik sayaç kullandıklarını anlatan Güven, şöyle devam etti:

"Abonelere gündüz (06.00-17.00 saatleri arası) normal tarife, akşam-puant (17.00-22.00 saatleri arası), normalin yaklaşık 2 katı olan pahalı tarife, gece ise (22.00-06.00 saatleri arası) normalin yaklaşık yarısı olan ucuz tarife uygulanıyor. Üç zaman dilimine göre tüketimleri kayıt altına alınan elektronik sayaçlı aboneler, elektrikli ev aletlerini gece 22.00'den sonra kullanmaları durumunda daha az fatura ödüyor. Ancak bazı müşterilerin de elektronik sayacı olmasına rağmen, tüketimlerini gece saat 22.00-06.00 saatlerinde yapamamaları nedeniyle, SEDAŞ'a müracaat ederek tüketimlerinin 24 saat boyunca, gündüz tarifesindeki fiyattan faturalandırılmasını talep ettikleri biliniyor."
SEDAŞ'ın 1 milyon 408 bin elektrik abonesinden sadece yüzde 31'inin elektronik sayacı bulunduğunu belirten Güven, eski sayaçlarını elektronik sayaçlarla değiştiren müşterilerin, sayaçlarını yetkili elektrikçilere değiştirtmeleri ve hukuki problem yaşamamaları için değişim işleminin mutlaka SEDAŞ'a bildirilmesi gerektiği uyarısında bulundu. Güven, elektrik faturasını düşürmek için özellikle çamaşır makinesi, ütü, bulaşık makinesi gibi elektriği fazla tüketen aletlerin 22.00'den sonra kullanılması gereğine vurgu yaptı.

Elektronik sayaçların, diğer sayaçlara göre iki farkı bulunduğunu söyleyen Güven, "Elektronik sayaçların mekanik sayaçlardan farkı; birincisi, elektronik dijital ekrana sahip olması, ikincisi günün farklı saatlerinde ne kadar elektrik enerjisi kullanıldığını rapor etmesi. Mekanik sayaçlarda, tüketilen elektrik bir zaman ayrımına tabi tutulmaksızın toplam bir değer olarak faturada belirtilirken, ölçme devresinde elektronik sayaç olan abonelerin faturasında gündüz, akşam ve gece saatleri olmak üzere tüketim üç aşamaya ayrılmış olarak gösterilmektedir." diye konuştu.

CİHAN