'Maaş zamları Mart'ta hesaplara yatacak'


Devlet Bakanı Babacan, mart ayında emeklilere ilave zam kısmının ödeneceğini açıkladı.

Devlet Bakanı Babacan, Torba Kanun'un Cumhurbaşkanı'nın onayından sonra yürürlüğe girmesi durumunda mart ayında ilave zam kısmının ödeneceğini belirtti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aile sigortasıyla ilgili hesaplamalarını eleştirdi. Kılıçdaroğlu'nun 12 milyar lira gerektiğine ilişkin hesaplarının yanlış olduğunu belirten Babacan,
"Yaklaşık 24 milyar gibi bir rakam tutuyor. Bu ilkokul üç matematiği.'' dedi.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün 34 tesis açılışı ve 240 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu temel atma törenine katılan Ali Babacan, program sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu'nun aile sigortasına ilişkin değerlendirme yapan Babacan, ana muhalefet partisi liderinin, 12 milyon 700 bin yoksul için 12 milyar lira gerektiğine dönük açıklama yaptığını söyledi. İlkokul üçüncü sınıf matematiği becerisine sahip herkesin 12 milyon 700 bin yoksulu ailedeki kişi sayısına bölüp yaklaşık 24 milyar gerektiğini bulabileceğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan
, "Ya yanlış çarpma bölme yapılıyor, ya da 12 milyon yoksul yok Türkiye'de. Ya da 12 milyon yoksul varsa bile bunun tamamına değil, çok daha az sayıda vatandaşa ödeme yapılacak gibi görülüyor. Nereden baksanız matematik tutmuyor." ifadelerini kullandı.

Sosyal yardımlar için bütçede Kılıçdaroğlu'nun dediği gibi 4 milyar lira değil, 15-16 milyar civarında bir rakam bulunduğunu aktaran Babacan, CHP Lideri'nin kömür yardımı yerine doğalgaz yardımı yapacağı sözünün de gerçeklikle örtüşmediğini dile getirdi.

EMEKLİ MAAŞ ZAM FARKLARI

Emekli maaş zam farklarının ne zaman yatırılacağına ilişkin bir soruya Babacan, Torba Kanun'un Cumhurbaşkanı'nın onayından sonra yürürlüğe girmesi durumunda mart ayında ilave zam kısmının ödeneceğini belirtti. Babacan, orman vasfını yitirmiş 2B arazileriyle ilgili soruya da seçimden önce 2B yasasının yetişmesinin zor gözüktüğünü ifade ederek karşılık verdi.

CİHAN