KKTC'ye 850 milyon lira aktarılacak

KKTC'de hükümet yıllar sonra emeklilerden 3 bin liranın üzerinde olan maaşları azalttı, 13. maaşı kaldırdı.
Ancak emekli maaşındaki kesinti mahkemeden döndü. Türkiye'den bu yıl 850 milyon lira geleceğini belirten KKTC Maliye Bakanı Tatar, bunun 350 milyon lirasını bütçe açığını kapatmak için kullanacaklarını açıkladı. Ülkede 40 bin emekliye karşın 17 bin memur bulunuyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümetinin 3 bin liradan çok alan emekli maaşları ile işe giriş maaşını düşürmesi, ülkede sendikaların tepkisine yol açtı. Ekonomik reformun mimarı KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, geçen hafta göstericilerin açtığı pankartların, aldıkları ekonomik tedbirlerden kaynaklandığını söyledi. Türkiye'nin kendilerine eskisinden daha az mali yardımda bulunmadığını belirten Tatar, ancak gelen parayı maaş yerine yatırımlarda kullanmak istemelerinin sıkıntı doğurduğunu anlattı. Ülkedeki eski maliye bakanlarının kendisini 'Türkiye'den para istemesini bilmiyorsun' diye eleştirdiğini belirten Tatar, 'sona erdirdiğini' ifade ettiği eski dönemi şöyle anlattı: "Kendileri para istemek için dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yanına giderlermiş. Sohbet ederlermiş. Arada da ülke için gerekli olan 50 milyon lirayı istermiş. Demirel de iki dakikada bu işi halledermiş. Valla dedim biz bunu yapamayız. Dünya ile bütünleşmek istiyorsak bunlara alışmalıyız."
MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) Hizmet Sektör Kurulu Başkanı Coşkun Topaloğlu ve Kıbrıs doğumlu dernek üyesi Nazım Hikmet, KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar'ı Lefkoşa'da ziyaret etti. Ziyarette Türk gazetecilerin sorularını cevaplayan Tatar, ekonomik hedeflerini kamu maliyesini disipline etmek, özel sektörde rekabeti artırmak ve bütçe açıklarını sıfırlamak olarak açıkladı.

Tatar, "Maaşı düşen emekliler Anayasa Mahkemesi'ne gitti ve 130 milyon lirayı bir ay gecikmeli ödedik. Halbuki 3 bin liranın altındaki maaşlar düzenlemeden muaftı. 'Hayat pahalılığı' ödemelerini kaldırdık. Buradan 100 milyon lira tasarrufum olacak. Bunu yapmak zorundayım. Çünkü ödeyemem. Zira Türkiye'de hükümet ciddi şekilde yönetiliyor ve biz de ayaklarımız üzerinde durmalıyız." dedi. Türk hükümeti 2011'de KKTC'ye 850 milyon lira aktaracak. Bunun 350 milyon lirası ülkedeki bütçe açığını kapatmak için kullanılacak.

Tatar, birkaç ay içinde Ercan Havaalanı için özelleştirme ihalesi düzenleyeceklerini açıkladı. Havaalanı halen yılda 2 milyon yolcuyu ağırlıyor. Tatar, "Bizi en iyi Türkiye tanıyor. TAV, Limak ve İbrahim Çeçen'in bu havaalanı ihalesine gireceklerine dair bilgiler alıyorum." dedi.


ZAMAN