TİM'den açıklama geldi.
Küresel krizle çalkalanan dünya ülkelerine göre Türkiye bu yılın Şubat ayında büyük bir sürpriz yaptı. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) verdiği bilgilere göre ihracatta artış var.

TİM verilerine göre, bu yıl şubat ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 24,19 artışla 10 milyar 164 milyon 614 bin dolara yükseldi. 12 aylık dönemde yüzde yüzde 15.3 artışla 117.5 milyar dolar oldu.
TİM verilerine göre geçen yıl şubat ayında 8.2 milyar TL olan ihracat rakamları bu yıl aynı dönemde yüzde 24.19'luk artışla 10 milyar 164 milyon dolara çıktı. Ocak-Şubat döneminde ise toplam ihracat 20 milyar dolara dayandı. Geçen yıl bu rakam 16 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşmişti.

Son 12 ayk dönemlere bakıldığında ise 2009-2010 döneminde 101.9 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracat 2010-2011 döneminde 117.5 milyar dolar oldu. Bu da yüzde 15'in üzerinde bir artışa işaret ediyor.

Sektörel bazda bakıldığında tarım ürünleri ihracatının şubatta geçen yıla göre yüzde 22 artışla 1 milyar 362 milyon dolara çıktığı görüldü. Yıllık bazda ise yüzde 16'ya yakın bir artışla 2010-2011 döneminde 15 milyar 539 milyon dolara geldiği gözlendi. Sanayi ürünlerindeki ihracat artışı daha hızlı olurken şubatta yüzde 25'e yaklaştı. Bunun da karşılığı 8 milyar 555 milyon dolar oldu. 2010-2011 döneminde yani son 12 aylık dönemde bu artış yüzde 16.28 olurken 96 milyar 697 milyon dolar oldu. Madencilik kaleminde yer alan ürünlerin ihracatı da hızlı arttı fakat bu ürünlerin ihracattaki payı diğer ürün katagorilerine göre düşüık seyrediyor. Son 12 aylık ihracat toplamı 3.7 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşti.

AYLIK VE YILLIK BAZDA EN YÜKSEK ARTIŞ
Aylık bazda en yüksek artış yüzde 62.87 ile sanayi ürünleri bölümünde yer alan demir çelik ürünlerinde gerçekleşti. Fakat yıllık bazda en yüksek ihracat artış da yüzde 37.87 ile yine madencilik alanında gerçekleşti.

İHRACATTA İLK 10 ÜLKE
Şubat ayında Türkiye ihracatında ilk 10 ülke, Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Irak, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, İspanya ve İran olarak sıralandı.

"ORTADOĞU'YA İHRACATIMIZ 23.3 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ"
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'in ise ihracat verilerinin açıklandığı toplantıda şunları aktardı:

"Bizim için çok önemli bir Pazar haline gelen Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde büyük bir toplumsal dönüşüm yaşanıyor.
Önce Tunus’ta başlayan toplumsal hareketlilik ardından Mısır’a yayıldı. Yemen ve Ürdün gibi ülkelerde de alevlendikten sonra şimdi petrol ihracatçısı ülkeleri etkiliyor. Körfez ülkelerinden Bahreyn ve Kuzey Afrika’nın büyük petrol ihracatçısı Libya’da yaşanan olaylardan sonra tüm bölgenin büyük bir fay hattı üzerinde olduğu ve fayın bazı ülkelerde kuvvetli bir şekilde kırıldığı görüldü.
Ortadoğu ülkeleri son on yılda ihracatımızın önde gelen pazarları konumuna yükseldiler. Kuzey Afrika ülkelerine 2000 yılında ihracatımız 1,1 milyar dolardı. 2010 yılında bu rakam 7 milyar dolara yükseldi.
Yakın ve Ortadoğu ülkelerine 2000 yılında ihracatımız 2,6 milyar dolardı. 2010 yılında bu rakam 23,3 milyar dolara yükseldi.
Kuzey Afrika ile Yakın ve Ortadoğu ülkeleri coğrafyasını birlikte düşünürsek bu bölge ihracatımızdan yüzde 26,7; ithalatımızdan yüzde 11, tüm dış ticaretimizden ise yüzde 17 pay alıyor.
Ortadoğu’da kuvvetli bir değişim ve demokrasi talebi var. Toplumun değişik kesimlerinden insanlar yönetimlerin şeffaf olmasını istiyor. Hesap vermesini istiyor. Seçimle gelip seçimle gitmesini istiyor. Bireysel özgürlüklerin temin edilmesini istiyor. Adalet, eşit paylaşım ve demokrasi istiyorlar.

"GELİŞMELERİ DİKKATLE İZLİYORUZ"
Tüm bu gelişmelerin dış ticaretimize etkisini de dikkatle izliyoruz. Yaşanan durum Türkiye’nin 2011 ihracat hedefi etkiler mi diye analizler yapıyoruz. Toplumsal gelişmelerin yaşandığı ülkelerde ihracatımız şüphesiz etkileniyor, ama olaylar durulmaya başlanınca tekrar eski temposunu yakalıyor. Ayrıca bölgenin tamamı düşünülünce de ihracatın seyrinde radikal bir değişiklik yok. Düşüşün olduğu yerleri diğer ülkelerdeki artışlar telafi etmektedir.
2011 yılının ilk iki ayında ihracatta Mısır’a yüzde 21, Tunus’a yüzde 38, Libya’ya yüzde 6 düşüş yaşanırken; İran’a yüzde 61, Irak’a yüzde 40, Suudi Arabistan’a yüzde 33, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yüzde 144 artış yaşadık. Artış miktarı azalış miktarının üzerindedir. Geniş Ortadoğu coğrafyasına olan ihracat artışı yüzde 25 civarında artmaya devam ediyor.

2009 yılında Avrupa’da yaşanan durum yoktur. O zaman Avrupa’nın tüm ülkelerinde düşüşler vardı. Şimdi böyle bir durum yok. Şunu net bir şekilde ifade ediyorum ki, bizim ihracat hedefimiz, Orta Vadeli Programın 127 milyar dolarlık hedefinin de üzerinde, 132 milyar dolardır. Bu hedefin aşılacağına olan güvenimiz tam. İlk iki aylık gelişmeler 2011 yılında Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kıracağımızı gösteriyor.
Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarları ihracatımız için çok önemli. Mevcut kargaşa ortamı bitip büyük değişim dalgası oturduktan sonra hayatın devam edeceğini biliyoruz.
Uzun vadeli baktığımızda biz bu pazarlardan uzaklaşmayacağız. Çok büyük bir emekle ve özveri ile yakaladığımız pazarımızı büyüterek yolumuza devam edeceğiz.
Küresel kriz sırasında ortaya çıkan bir durumu bugün Ortadoğu ülkelerindeki gelişmelerden sonra tekrar gündeme getirmek istiyorum.
Dış ticaretimizin finansmanı ve sigortalanması meselesi. 2008 yılı verileri üzerinden Dünya Bankası için 2009 yılında yapılan bir çalışma, ihracatımızın yüzde 60’ının mal mukabili ödeme şeklinde yapıldığını gösteriyor. Yani risk bizim üzerimizde.
Aynı şekilde ithalatımızın yüzde 50’si peşin ödeme ile yapılıyor. Yani risk yine bizim üzerimizde. Ödeme şekline bakıldığında ise yüzde 70 oranında açık hesap şeklinde.
Sigortalı ihracat oranı maalesef düşük. Biz ihracatçılarımıza bir çağrıda bulunuyoruz: İhracatta ve ithalatta kendinizi güvenceye alın, mutlaka alacaklarınızı sigortalatın.
Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yönelik 1,5 milyar dolarlık Eximbank limiti var. Ancak bu limitin sadece 88 milyon doları kullanılmış. Limitin tam kullanılması halinde 2,5 - 3 milyar dolara kadar çıkartılması mümkün.
Döviz kurları konusunu ihracatçılar olarak çok dile getirdik.
İhracatçılarımızın haklı talepleri sonunda yankı buldu. Döviz kurları üzerinde baskı mekanizmasının kaldırılması için adımlar atıldı. Faizler düştü, döviz rezervleri arttı. Bunun sonucunda döviz kurları gerçek değerine doğru hareket etmeye başladı. "

HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ