Çikolata-bisküvi sektörünün en büyük iki firmasına da mal veren ithalatçı şirket, Çin'den 110 ton buğday gluteni getirdi. Ürün, Ankara ve Bursa'daki laboratuvarlarda test edildi "GDO'ludur" dendi. Şirket itiraz etti, İstanbul'daki üçüncü laboratuvar "GDO'suzdur" dedi ve o ürünler bisküvilerin içine girdi..
GDO'lu ürünlerin üretimde kullanıldığı skandalında ortaya çıkan yeni veriler, skandalın bebek bisküvilerine kadar uzandığını gösterdi. Sabah gazetesinin haberine göre, Çin'den ithal edilen 110 ton GDO'lu buğday gluteninin çikolata, bisküvi üreticilerinin fabrikalarına nasıl girdiğini açıkça gözler önüne serdi. Türkiye'nin en büyük iki bisküvi ve çikolata firmasına da mal veren bir toptancı şirket, ürünle ilgili iki kez GDO'ludur raporu almasına rağmen, söz konusu ürünü üçüncü denemesinde 'bir şekilde' GDO'suzdur" raporuyla ülkeye soktu.

3 FARKLI İLDE FARKLI SONUÇ

Türkiye'nin önde gelen un üreticilerinden biri Kasım 2009'da Çin'den 110 ton buğday gluteni ithal ediyor. Firma, Ambarlı Gümrük Müdürlüğü'ne getirdiği malın, gerekli kontrolleri için İstanbul İl Tarım Müdürlüğü'ne başvuruda bulunuyor. Bu çerçevede alınan numuneler Ankara İl Kontrol Laboratuvarı'nda analize sokuluyor. Bu analizde, üründe 35 S Protomotor ve NOS Terminator (GDO içeren madde) tespit ediliyor. Bu analize itiraz eden firma numuneleri bu kez Bursa'daki laboratuara gönderiyor. Bursa'daki analizde de aynı GDO tespit ediliyor.

AYNI BÜROKRAT İMZASI
Skandal ise bundan sonra başlıyor. Malları gümrükte bekleyen firma yılmıyor, ürünlerin bu kez İstanbul'daki yetkili laboratuvara gönderilmesi sağlanıyor. İki analizde de 'GDO'ludur denilen ürün bu sefer her nasılsa tertemiz çıkıyor. Tarım Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü Ambarlı Gümrüğü'ne "Ürünler ülkeye girebilir" yazısı yolluyor. GDO'lu olduğu gerekçesiyle 6 ay gümrükte bekletilen ürün ülkeye sokuluyor ve bebek bisküvilerinden çikolataya, bisküviden her türlü unlu mamule kadar birçok üründe kullanılmak üzere piyasaya dağıtılıyor. İşin daha da dramatik yanı, "Ürünler GDO'ludur" diyen ilk iki raporu da, "Ürünler GDO'suz" diyen son raporu da İstanbul İl Tarım Müdürlüğü'ndeki aynı bürokrat imzalıyor.

Bebek bisküvisinde bile var

Buğday ununun, suyla tam olarak karışımı ile oluşan protein kompleksine gluten deniliyor. Gluten, un sanayisi, kahvaltılık gevrekler, bisküvi çeşitleri (bebek bisküvisi de dahil), peynir, makarna, çerezler, vejetaryan mönüleri, hamur ürünleri ve hayvan yemlerinde kullanılıyor.

Aynı ürüne İki farklı rapor
KASIM 2009'da Ankara'dan alınan ilk raporda GDO'lu maddeler tespit ediliyor. ARALIK 2009'da Bursa'dan alınan ikinci raporda da GDO'lu madde tespit ediliyor. OCAK 2010 tarihli İstanbul'dan alınan raporda "GDO yoktur" deniyor, ve o ürün ülkeye giriyor.

Haber365