Yıldız'dan petrol fiyatlarına açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol fiyatlarının artmasının spekülatif olduğunu söyledi.

Taner Yıldız, Libya'da devam eden olayların dünya petrolünün yüzde birini etkilemesine rağmen fiyatların yüzde 10 artığını belirterek, petrol fiyatlarının artmasının spekülatif olduğunu söyledi.

AK Parti Kastamonu İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Türkiye Buluşmaları' toplantısına katılmak üzere bu kente gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Vali Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret etti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, petrol fiyatlarının artmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Dünyada günlük petrol tüketimi 86 milyon varil, Libya’da üretilen petrol ise sadece 1.6 milyon varil. Dolayısıyla Kuzey Afrika’da devam eden olayların yüzde 1’den daha az düşük bir arza neden olmasına rağmen fiyatlar yüzde 10’dan fazla arttı. Demek ki, arz ve talep dengesinden kaynaklanmıyor. Yani 'ben petrol bulamadım bana bir varil petrol verin' diyen ülke veya tüketici yok. Kaldı ki önceki hafta gittiğimiz Riyad’da 86 ülkenin enerji bakanlarının katıldığı toplantıda Suudi Arabistan Petrol Bakanı ve OPEC üyesi ülkelerin temsilcileri istenmesi halinde 4 milyon varil daha günlük üretim daha yapabiliriz dediler. Ben bu fiyat artışlarının biraz spekülatif amaçla artırıldığı kanaatindeyim. Orta ve uzun vadeli baktığımızda hem üretici ülkelere hem de tüketici ülkelere fiyat artışı yaramıyor. Bu fiyatların ümit ediyorum ki, Kuzey Afrika’da olaylar bitikten sonra gerileme göstereceğine inanıyorum. Türkiye ithalatının özellikle petrol ve doğalgaz ithalatının yüzde 95’ oranında yurtdışından gerçekleştiren bir ülke. Hem yerli kaynaklarla ilgili çabamız devam edecek. Hemde petrol aramalarımız devam edecek."

JAPONYA'DAKİ DEPREM

Japonya’da yaşanan 8.9 şiddetindeki depremin nükleer santralleri etkileyip etkilemediği yönündeki bir soruya ise Yıldız şöyle konuştu:

"Bugünde bizim Japonya heyeti Ankara’daydı. Sabah toplantıya katıldılar. Öncelikle Japonya’da ki deprem büyüklük olarak çok ciddi. 8.9 şiddetinde dünyada çok sık rastlanmayan bir deprem tabii ki tusanami tetiklendi. Hasarın boyutları tespit edilmeye çalışıyor. Biz en son Japonya’ya önceki ay gittiğimiz zaman dünyanın en büyük nükleer güç santralini gezme fırsatımız oldu. O da deniz kenarındaydı. Orada şu anda herhangi radyoaktif sızıntı olmaksızın sistem kendisini kilitledi ve kapattı. Yani güvenlik sistemi açısında çok önemli bir testten geçiyor. Bir diğer nükleer güç santralinde kısmi bir yangın çıkmış nükleer sızıntıya meydan vermeyecek şekilde önlendiği söyleniyor. Bunları yakından takip ediyoruz. Çünkü biz hemen Kastamonu’nun yanında Sinop’ta Japonya ile anlaşabiliyor olmamız halinde bir nükleer güç santrali kurulması konusunda ciddi bir çaba gösteriyoruz. Eğer şartlar yerine gelirse makul şartlarda her iki ülkenin proje firmasında uygun makul şartlarda bir ortam oluşuyorsa anlaşma yapılacak. Akdeniz’de Rusya Federasyonu, Karadeniz’de anlaşmamız halinde Japonya ile bunu geliştirmek istiyoruz. Bu sabah olan deprem biraz sıra dışı bir deprem. Büyüklük itibariyle ve onun sonuçları teknik arkadaşlarımız mühendislerimiz birebir izliyorlar.. Şu ana kadar nükleer güç santrallerinde Japonya iyi bir sınav verdi. Böyle bir büyüklükte bir depreme rağmen ama sonuçlarını tamamen almamız lazım. Bir gözlem aşamasındayız. İnşallah önemli bir şey çıkmayacağı kanaatindeyim."

Bakan Taner Yıldız'a, Vali Erdoğan Bektaş’ı ziyareti sırasında yöresel ahşap sandık, el dokumaları hediyeleri verildi, çekme helva ikram edildi. Bakan Yıldız, valilik ziyaretinin ardından Ak Parti İl Başkanlığı’na geçti. Yıldız, esnafla bir araya gelerek kısa süre sohbet ettikten sonra, Kastamonu Öğretmenevi’nde partisince düzenlenen 'Türkiye Buluşmaları' toplantısına katıldı.Samanyolu Haber