Margarine 15 milyon dolar yatırdıİnce belli yağ ambalajlarıyla hafızalara kazınan Sunar Grup, bir yeniliğe daha imza attı.

Ürün yelpazesini sürekli genişleten şirket, 15 milyon dolarlık yatırımla margarin sektörüne de girdi. Sunar Margarin ile sektörde ilk üçe girmeyi hedefleyen firmanın Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çomu, evde yemek yapma alışkanlığının azalmasının endüstriyel margarin sektörünü hareketlendirdiğini belirterek, "Çalışan kadın zamanı iyi değerlendirmek için beslenmesini dışarıdan temin ediyor. Bu pastadan pay almak istiyoruz." dedi.

Antalya'da düzenlenen 18. Uluslararası Yiyecek ve İçecek Fuarı'nda ilk kez tanıtılan Sunar Margarin, hiçbir katkı maddesi içermiyor. Tamamen yerli üretim olan endüstriyel margarin, özellikle oteller, restoranlar, okul kantinleri, pastaneler ve catering sektöründe kullanılacak. Şirket, yeni ürünüyle yıllık 335 bin ton üretim kapasitesine sahip olan ev dışı tüketime yönelik margarin pazarından yüzde 5 oranında pay almayı hedefliyor. Sunar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Çomu, fiyat ve kalite avantajıyla öne çıkacaklarını söyledi. Yeni ürünleriyle profesyonellerin vazgeçilmezi olmayı hedeflediklerini ifade eden Çomu, "Bugün Türkiye'de Unilever, Marsa ve Ülker gibi devler ev dışı tüketime yönelik margarin üretiyor. Biz de, sektörde ilk 3'te yer almayı hedefliyoruz." diye konuştu. Sunar Margarin'i pastane sektörü için 10 litrelik, diğer sektörler içinse 18 litrelik teneke kutularda profesyonellerin beğenisine sunduklarını kaydeden Çomu, ürününün raf ömrünün uzun olması, nötr tat, daha rahat kabarması, kullanım kolaylığı ve insan sağlığını olumsuz etkileyen katkı maddeleri içermemesi sebebiyle tercih edileceğini dile getirdi. 56 ülkeye mısır ve sıvı yağ ihracatı yaptıkları bilgisini de veren Çomu, yeni ürünü ihracat gerçekleştirdikleri ülkelere taşımayı planladıklarını da kaydetti.

Margarin sektörü, 2009'da 609 bin ton üretim gerçekleştirdi. En büyük payı endüstriyel margarin alırken üretimin yüzde 28'ini kahvaltılık, yüzde 19'unu pastacılık, yüzde 7'sini ise yemeklik margarin oluşturuyor. Sektör, 91 bin ton da ihracat yaptı. 1,5 milyar dolar büyüklüğe ulaşan iç pazarda, 33 firma 100'e yakın markayla rekabet ediyor. Ağırlığın fason markalarda yer almasına rağmen pazarın yüzde 85'i Unilever, Ülker ve Marsa'nın elinde. Son 10 yılda paket ve kâse olmak üzere kahvaltılık margarin üretimi 168 bin 228 tondan 147 bin 784 tona gerilerken, pastacılık alanında kullanılan margarin son 12 yılda yüzde 133 artarak 42 bin 774 tondan 98 bine yükseldi.ZAMAN