Martta yıllık bazda enflasyon 41 yıldan sonra ilk kez yüzde 4’ün altına düşerken, en büyük sürpriz ‘havale ücretlerinden’ geldi. Mart ayında bankadan yapılan havale işleminde artış oranı yüzde 8.45 olurken yıllık artış yüzde 18.7’ye kadar ulaştı..
TÜİK'in açıkladığı mart ayı enflasyon verilerinde dikkati çeken en önemli kalemlerden biri bankaların havale ücretleri oldu. Havale ücretleri mart ayında, yüzde 8.45'lik artışla ayva ve elmadan sonra fiyatı en fazla artan ürün oldu. Havale ücretlerinde yılllık artış ise yüzde 18.67 ile adeta dudak uçuklattı. Bankaların havale ve diğer bankacılık hizmetlerinden elde ettiği gelir 2010 yılı ocak ayında aylık 857 milyon TL iken 2011 Ocak ayında yüzde 20.6 artarak 1 milyar 34 milyon TL'ye yükseldi. Bankaların, havale, EFT gibi işlemlerden aldığı ücretler ise yıllık olarak 11 milyar 94 milyon TL'ye çıktı. Piyasa faizlerinin yüzde 8'lere, yıllık enflasyonunun yüzde 3.99'a indiği ekonomik ortamda havale ücretlerinde yaşanan rekor artış dikkat çekti. 2009 ve 2010 yılını rekor kârlarla kapatan bankacılık sektörü aslında aylar öncesinden, 2011 yılında havale ücretlerinde artışa gideceklerinin sinyalini vermişlerdi.

EFT ÜCRETLERİ DAHA DA ARTACAK

Faizlerin belli bir marja kadar düştüğünü ve bankaların kârlarının düşeceğini söyleyen bankacılar 2011 yılında bankaların ücret ve komisyon gelirlerinin artacağını söylemişlerdi. Devlet Bakanı Ali Babacan, bankaların havale ücretlerinin yüksekliğini, “Ankara’nın bir şubesinden bir başka şubesine 15-20-25 TL havale ücretleri alınıyor. Yani, neredeyse vatandaş taksiye binse, kendi götürse parayı daha ucuz” diye tepki göstermiş ve bankaları bu konuda uyarmıştı.

Ancak hem düşen faizler hem de Merkez Bankası başta olmak üzere otoritenin son dönemde aldığı sıkılaştırma önlemleri banka gelirlerini olumsuz etkileyince, bankalar da buradan kaybedilen gelirleri havale ve komisyon ücretlerinden çıkarma yoluna gitti. Öte yandan bankacılık çevreleri, önümüzdeki dönemde bankaların gelir kayıplarını artırmak için komisyon ve ücretleri daha da artırma yoluna gideceğini belirtmişlerdi.Sefer YÜKSEL/ HT EKONOMİ