Altın 1,458 dolarla yeni rekorunda


Avrupa'daki borç krizi, Ortadoğu'daki siyasi tansiyon ve artan küresel enflasyon riskinin güvenli liman olan altına talebi artırması, değerli madenin onsunu 1,458 dolarla yeni rekoruna taşıdı. İçeride cumhuriyet altını 480 liradan satılırken, gümüş fiyatları da 31 yılın zirvesinde.Salı günü 1,455 dolar rekor kıran Haziran teslimi altının ons fiyatı bugünkü işlemlerde 1,458 dolarla çıtayı yeniden yukarı taşıdı. Daha sonra hafif gerileyen değerli maden spot piyasada 1,455 dolar seviyesinde bulunuyor.

Kapalıçarşıda cumhuriyet altını 480 liradan, çeyrek altın ise 120 liradan satılıyor.

Vadeli işlemlerde Mayıs teslimi gümüşün onsu ise yüzde 0.5'lik artışla 39.40'a gelerek 31 yılın zirvesini gördü.

Altın bu yıl başından beri yüzde 2.3 yükselirken, aynı dönemde gümüşteki yükseliş ise yüzde 27'yi buldu.

Uzmanlar Avrupa'da özellikle Portekiz'le birlikte borç soruna yönelik endişelerin yeniden alevlenmesi ve Kuzey Afrika ile Ortadoğu'daki siyasi belirsizliğin devam etmesinin altına olan talebi artırdığını belirtiyor.

Ortadoğu'daki gerginlik petrol fiyatların da yüksek seviyelerini korumasını sağlıyor. ABD tipi ham petrolün varil fiyatı 108, Brent tipi petrolün fiyatı ise 121 doların üzerinde seyrediyor.

KUR TARAFI DA HAREKETLİ
Enflasyon kaygısıyla küresel çapta Merkez Bankaların faiz artırımları yönünde adım atacakları beklentisi, ucuz faizle borçlanıp deniz aşırı ülkelerde yatırım için sıkça kullanılan Japon yeninde sert düşüşü de beraberinde getirdi.

Yaşanan büyük deprem sonrasında piyasaya sürülen büyük miktardaki likiditenin de etkili olmasıyla dolar/yen paritesi 85.00'üzerine çıkarak son altı ayın en yüksek seviyesine geldi.

Bugün toplanacak olan Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) da faizleri düşük seviyede tutacağı beklentisi yen talebini aşağı çekiyor.

EURO/DOLAR 14 AYIN ZİRVESİNDE
Diğer taraftan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son toplantı özetlerinde, bankanın 600 milyar dolarlık varlık alım programının değiştirmeye gerek görmemesi ve faizleri düşük tutacağı yönünde ağır basan görüşler doların, euro karşısında gerilemesine neden oldu.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yarınki toplantısının ardından büyük ihtimalle faizleri artıracağı beklentisi euro/dolar paritesini 1.43'le son 14 ayın zirvesine çıktı.

İçerde ise euro/TL 2.18 seviyesinde bulunurken, pariteye bağlı olarak gerileyen dolar/TL 1.53’ün altında bulunuyor.

hurriyet.com.tr