ABD’ye uyarı Asya’yı rekordan ettiKredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un dünyanın en büyük ekonomisinin kredi görünümünü negatife çevirmesi ve Avrupa’da Yunanistan’ın borcunu yapılandırma isteğinde bulunması, son üç yılın zirvesine çıkan Asya borsalarını aşağı çekti. Wall Street ise günü yüzde 1’in üzerinde düşüşlerle kapadı.


Japon Nikkei Endeksi, güne yüzde 1.5’lik düşüşle başlarken, Şanghay, Hong Kong ve Sidney´de % 1´in üzerinde ekside.ABD’nin gösterge endekslerinden biri olan Dow Jones Sanayi Endeksi, son bir aydaki en büyük satışı gördü ve günü yüzde 1.5’ye yakın ekside kapattı. Dow Jones, en son 16 Mart’ta Japonya’daki deprem ve tsunaminin etkisiyle yüzde 1.1 değer kaybetmişti.S&P’nin ABD’nin kredi görünümünü negatife çevirmesinin ardından dün petrol fiyatlarında düşüş hızlanmıştı. Petrol fiyatlarının düşmesinde, Çin Merkez Bankası’nın ekonomiyi soğutmak için bankaların munzam karşılıklarını yükseltmesinin de etkisi olmuştu.Fiyatlar, bugün hafif de olsa değer kaybetmeye devam ediyor. Brent petrolü 121.4 dolar, ABD ham petrolü 106.8 dolara geriledi.

S&P’nin kararının ardından 1500 dolara doğru hareketlenen altın fiyatları bu sabah 1490 dolar düzeyinde seyrediyor.

S&P kararına rağmen dolar, euro karşısında sınırlı da olsa değer kazanmaya devam ediyor. Yunanistan´ın borç yeniden yapılandırılmasına gidip gitmeyeceği belirsizliğini korurken, bu durum paritede aşağı yönlü baskı yaratıyor.

Diğer yandan dolar yen karşısında geriliyor. Dolar-yen paritesi 82.3 seviyesine indi.Dolar/ TL, güne yüzde 0.21’lik düşüşle, 1.5377 seviyesiyle başlarken, euro/ TL 2.1884’e yakın seviyelerde işlem görüyor.
ETKİSİ UZUN SÜRMEYECEK


ABD’nin karşı karşıya kaldığı tehdide rağmen dolar, euro karşısında sınırlı da olsa değer kazanmaya devam ediyor. Yunanistan´ın borç yeniden yapılandırılmasına gidip gitmeyeceği belirsizliğini korurken, bu durum paritede aşağı yönlü baskı yaratıyor.Doların yükselişineyse, Çin Merkez Bankası’nın kararının ardından petrol fiyatlarının düşmesi etki etti. Çin, ABD’nin ardından dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi olduğu için, Pekin’in ekonomiyi soğutma kararının, petrole olan talebi azaltacağı yönünde endişeleri artırdı.Borsa işlemcileri ve analistler, S&P’nin ABD’ye savurduğu tehdidin piyasalarda uzun süreli bir etkisinin olmasını beklemiyor.Hürriyet