Kredi kartları gereksiz hale gelecek

Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, 2012 Londra Olimpiyatları’nın kredi kartı, banka kartı ve temassız kart alanında bir dönüm noktası olacağını belirterek, “Dünya artık nakitsiz ve temassız bir çağa doğru hızla ilerliyor. Plastik kartlardan mobil çözümlere geçiş hızlanıyor. Ceplerimizdeki plastik kredi kartları, banka kartları da dolayısıyla cüzdanlarımızda temassız teknoloji sayesinde artık gereksiz hale gelecek. Yeni yüzyıl temassız bir dünya olacak. Bu süreçten geri dönüş yok" dedi.

Ülman, dünyada özellikle cep telefonlarının bir ödeme aracı ve banka kartı işleviyle günlük hayat içindeki öneminin artacağını belirterek, “Mobil çözümleri artık tüketici de talep ediyor. Cep telefonlarına ödeme aracı fonksiyonu yükleme konusunda bankalar da aktif bir süreçte bulunuyor. Aynı durum GSM operatörleri için de geçerli. Yani çok taraflı bir mobil çözüm arayışı gündemde. İhtiyaçların karşılanmasında teknoloji de önemli bir olgunluğa ulaştı. Nakitin egemen olduğu dünyadan mobil çözümlerin egemen olacağı bir dünyaya geçişin önünde hiçbir engel kalmadı” diye konuştu.

“GÖNLÜMÜZDEN TEMASSIZ SAYISININ 10 MİLYONA ÇIKMASI GEÇİYOR”

Türkiye’de temassız kart okuyucu sayısının 46 binler seviyesinde olduğunu ve hedeflerinin yakın bir gelecekte milyonlu rakamlara ulaşmak olduğunu belirten Ülman, “İki bankamızla Visa olarak cep telefonu konusunda projelerimiz tamamlandı, müşteriye sunulmasına haftalar kaldı. Temassız teknoloji GSM operatörleriyle işbirliği içinde cep telefonlarına aktarıldığında Türkiye’de temassız kart sayısının da 10 milyonlu rakamlara çıkacağını gönlümüzden geçiriyoruz” dedi.

“TÜRKİYE PAZAR BÜYÜKLÜĞÜ OLARAK HER TÜRLÜ YENİLİĞİN MERKEZİ”

Türkiye’nin kredi kartları pazar büyüklüğü olarak Avrupa’da çok önemli bir yeri olduğunu söyleyen Ülman, “Türkiye kart adedinde Avrupa’da İngiltere’nin ardından ikinci sırada bulunuyor. Kredi kullanım cirosunda ise Türkiye dördüncü sırada. Ancak teknolojide Türkiye birçok ülkenin çok ilerisinde. Daha da önemlisi, hem temassız teknoloji hem de chip&pin alanında çok güçlü bir altyapı var. Bankalarımız da çok gelişmiş altyapılara sahip. Bu nedenle her türlü yeni ürün ve hizmete pazar çok çabuk adapte olabiliyor. Eskiden Avrupa’dan biz pilot uygulama isterdik. Şimdi onlar her türlü yeniliği öncelikle Türkiye’de denemek istiyorlar. Pazarın olgunluk düzeyi açısından bu çok önemli bir nokta” değerlendirmesinde bulundu.ANKA