Mayına karşı yüzde 100 Türk 'Pars 6x6'


Türk mühendisleri geliştirdikleri yüksek hareket kabiliyetli, son tasarım ve teknolojiye sahip "Pars 6x6" mayına karşı tam koruma sağlıyorFNSS Proje Satış Müdürü Ceyhun Süer "Pars 8x8" zırhlı muharebe aracının yanı sıra son olarak "Pars 6X6" zırhlı muharebe aracının üretimini tamamlandıklarını bildirdi.

Üretimi tamamlanan aracın testlerinin büyük ölçüde bittiğini dile getiren Süer, aracın satışına yönelik birçok ülkede çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Şirket olarak özellikle Orta Doğu ve Uzak Doğu pazarlarına yöneldiklerini ifade eden Süer, Orta Doğudaki birçok ülkenin zırhlı muharebe araçlarına yönelik yoğun ilgi ve talebinin olduğunu anlattı.

Pars zırhlı muharebe araçlarını birçok ülkenin kendi şartlarında teste soktuğunu dile getiren Süer, en son Malezya’ya 257 "Pars 8x8" zırhlı muharebe aracını üretip teslim etmek için anlaşma imzaladıklarını anımsattı.

ÖZGÜN TÜRK ÜRÜNÜ

Pars zırhlı araçların tamamen Türk mühendislerince tasarlandığına dikkati çeken Süer, "Pars bir Türk markasıdır. Araçlarımız özgün bir Türk ürünüdür. TSK ile diğer dost ve müttefik ülkelerin kullanımı için bu araçlarımızı sunuyoruz" dedi.

"Pars 6X6" zırhlı muharebe aracında diğer araçlardan farklı bir kamuflajın kullanıldığını dile getiren Süer, meskun mahal muharebesinde de kullanılacak bu aracın kamuflajının söz konusu ortama uygun şekilde yapıldığını bildirdi.

OTOMOBİLDEKİ KADAR GÖRÜŞ AÇISI

Aracın baş tasarımcısı Tekerlekli Araçlar Grup Şefi Koray Ulu ise araçta motorun ön yerine ortada olduğunu bunun da özellikle araçtaki yük dağılımı konusunda büyük avantaj sağladığını söyledi.

Böylece şoför ve komutana daha geniş kullanım alanı kaldığını anlatan Ulu, bu tür araçlar için bunun önemli bir yenilik olduğunu söyledi.

DÖRT AŞAMALI MAYIN KORUMA SİSTEMİ

Korumaya yönelik yapılan testlerde aracın büyük başarıların elde edildiğini ifade eden Ulu, şunları kaydetti: "Araçta mayın ve balistik koruma seviyesi artırılarak modern orduların istediği standartlara ulaşıldı. Araçta modüler zırh sistemi ve dört aşamalı mayın koruma sistemi mevcut.

Aracın içinde personelin bulunacağı ’yaşam hücresi’ olarak adlandırılan, mayına karşı dirençli çelik bir gövde var. Araç, mayın patlaması durumunda etkiyi yayan ve personeli korumayı amaçlayan bir tasarıma sahip.

Personelin ayağını koyduğu yer ise özel olarak tasarlandı. Korumanın son halkasını ise koltuk sistemi oluşturuyor. Ar-ge çalışmaları sonucunda geliştirilen özel bir sisteme sahip yeni nesil bu koltuklar personeller arası ağırlık farkından etkilenmiyor ve ayar gerektirmiyor.

5 nokta emniyet kemerine, yanmayan ve duman yaymayan özel bir kumaşa sahip koltuklar modüler olarak tasarlanmış ve farklı pozisyonlarda katlanabiliyor.

Pars 6x6 bu koruma seviyesi ile, hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı kamyonların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracında beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır."


"Pars 6x6" zırhlı muharebe aracı 10-13 Mayıs tarihlerinde İstanbul’daki IDEF 2011 Savunma Sanayi Fuarı’nda sergilenecek.


posta