UÇAK GEMİSİ YAPACAK GÜÇTEYİZ

| 7 Mayıs 2011 14:05
Türkiye milli savunma sanayiinde çok büyük ilerlemeler kaydediyor. Gelişen denizcilik sektörü ile elde edinilen kazanımlar sonucu, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye'nin, ihtiyaç olması halinde, kendi uçak gemisini yerli imkan ve kabiliyetleri ile yapabilecek güçte olduğunu söyledi.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından hazırlanan ''2009-2016 Savunma Sanayii Sektörel Strateji Dokümanı'' daha önce başlatılan gemi çalışmalarını çok üst noktalara ulaştırdı. Tamamı yerli tersanelerde üretilen bir çok gemi projesi tamamlanmış ve bir çoğu da tamamlanmak üzere olduğunu belirten Bayar, 2016 yılı yerli katkı hedefleri doğrultusunda askeri gemilerde, tüm sistemlerin yerlileştirilmesi üzerine çalışmalar yürütüleceğini belirtti.
Müsteşar, Türkiye'de gelişen denizcilik sektörü ile elde edinilen kazanımlar sonucu, ihtiyaç olması halinde, Türkiye kendi uçak gemisini 'Yerli İmkan ve Kabiliyetleri' ile yapabilecek güçte olduğunu belirtti.
Maliyeti çok yüksek olan, yalnızca bir karakol görevi için bile denize açılması 100 milyon doları bulan bu dev gemiye sahip olmak için aynı zamanda gemi ile birlikte sefere çıkacak en az 2 tane yeni destroyer, 1 adet denizaltı, 1 ASW, 1 ASuW, 1 konvansiyonel destek helikopteri, en az 4 tane füze botu, gemiye iniş-kalkış yapabilecek ekipmana sahip en az 40 kadar savaş uçağı, ayrıca yakıt tankeri ve yakıt değişim tesisi (eğer nükleer değilse), askeri tersanede özel bakım havuzuna ihtiyaç duyuluyor.
Savunma Sanayii Müsteşarı bunlarla birlikte gemilerin büyüklüğüne göre 1000 ila 5000 kişi arasında personel bulundurulması gerektiğini de belirtti.


büyüyentürkiye.com