+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

İşte yeni İstanbul!

 Dünyadan Haberler Katagorisinde ve  Ekonomi Forumunda Bulunan  İşte yeni İstanbul! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı İşte yeni İstanbul!

  İşte yeni İstanbul!

  Başbakan Tayyip Erdoğan, 'çılgın proje' Kanal İstanbul'dan sonra şimdi de İstanbul'a iki yeni şehir projesini kamuoyuna açıkladı.  Birer milyon nüfuslu iki şehirden Avrupa yakasında kurulacak olanı Karadeniz kıyısında, eski taşocaklarında inşa edilecek. Projeyle İstanbul'un finans merkezi olma hedefinin güçleneceğini kaydeden Erdoğan, "İstanbul'un ruhuna, fizikî yapısına ve çevreye zarar verilmeyecek" dedi. İki şehre ilişkin detaylar verilmezken amacın deprem riski olan yerlerdeki vatandaşların buralara taşınması olduğu belirtildi.

  Başbakan Tayyip Erdoğan, iki hafta önce açıkladığı Çılgın Proje: Kanal İstanbul"un ardından İstanbul'a 2 yeni şehir projesini de kamuoyuyla paylaştı. İstanbul'a kurulacak 2 yeni şehir projesinin bir dünya projesi olduğunu belirten Erdoğan "12 Haziran seçimlerinin ardından İstanbul için iki yeni şehrin inşasına başlıyoruz. Bu zamana kadar yaptıklarımız nihai bir proje çalışması değil, yapılmış 1/100.000'lik planlar üzerine bir plan, bir proje çalışmasıdır. Bu şehirlerden birini İstanbul'un Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında eski taşocaklarının bulunduğu bölgede, diğerini Anadolu yakasında kuruyoruz." dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul ve Türkiye için İki Yeni Proje tanıtımında İstanbul'da kurulacak 2 yeni şehri açıkladı. Yeni kurulacak iki şehirle İstanbul'un nüfusunu artırmayı düşünmediklerini kaydeden Erdoğan "Bunu birileri speküle ediyor, bu konuda benim düşüncelerim bellidir. İstanbul'un kendi içinde nüfusunun artması başka bir olay, göçle artması başka bir olay. Birinci derecede İstanbul'un deprem tehdidi altında olduğunu unutmayınız, depreme hazırlık ve kentsel değişim, dönüşüm amacıyla bu iki yeni şehri inşa ediyoruz." şeklinde konuştu.  Başbakan Erdoğan'ın Avrupa yakasında "40 bin hektarlık alan üzerine, maden ocaklarının olduğu bölgede inşa edilecek." diyerek işaret ettiği bölge Uskumruköy ve Yalıköy'e kadar uzanan kıyı şeridini kapsıyor. Anadolu yakasında kurulacak ikinci şehrin ise 3. köprü güzergâhında bir çıkışı bulunan Sancaktepe Paşaköy üzerinden Kurtköy ve Pendik'le birleşeceği öğrenildi.

  12 Haziran seçimlerinin hemen ardından plan ve proje çalışmalarına yoğunlaşacaklarını ifade eden Erdoğan şunları söyledi: "Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız'dan yardım alacağız, vatandaşlarımızla görüşeceğiz ve bu modern yapıları inşa ederken bu gayet cazip olan yerlere de biz vatandaşlarımızı taşımayı hedefliyoruz. Bu iki şehirde yaklaşık 1 ila 1,5 milyon gibi bir nüfusu buralarda iskân edebileceğiz. Bizim ideal olarak 1 milyon bir tarafta, 1 milyon diğer tarafta olmasını planlıyoruz." Kurulacak iki yeni şehrin uydukentler olarak değil ticarî, sportif merkezlerle birlikte yükselecek önemli bölgeler olacağını hatırlatan Başbakan Erdoğan "Bu şehirlerde havaalanı var, hedefimiz 60 milyonluk gidiş geliş olacak bir havaalanı. Sağlam konutların yanında bu bölge geçmişi itibarıyla hep buralar taşocakları, kömür ocaklarının olduğu bölgeydi. Adeta savaş görmüş bir ülke gibiydi. İşte biz buralardan modern İstanbul'a geçeceğiz. Yani sosyal, ekonomik ve ticarî merkezlerin olduğu, yeşil alanların olduğu yerlere geçeceğiz.Kuracağımız iki yeni şehirle İstanbul'un küresel bir şehir olma özelliğini yükseltiyoruz. Bunlar iki ayrı şehir olmayacak tabii ki İstanbul'un içindeki bölgeler ama biz anlaşılır olsun diye iki ayrı şehir diyoruz." diye konuştu.

  İstanbul'da yapılacak 3. köprüden dikey bağlantılarla E-5, TEM birbirine bağlanarak kısa sürede de ulaşma imkânı sağlanacağını ifade eden Erdoğan "İstanbul'un finans merkezi olma hedefi bu adımla güçlenmiş olacak. Bu iki şehir İstanbul'un ruhuna, fizikî yapısına zarar vermeyecek, tam tersine burada bu unsurları güçlendiren, rahatlatan, nefes aldıran bir anlayışla inşa edilecek. Maden ocaklarının artık faaliyetlerini durdurduğu bu 40 bin hektarlık alan tekrar hayat bulacak, yeşile kavuşacaktır. Hatta İstanbulluların denize, kültür ve spora ulaşım noktaları bu şehir olacak, İstanbul'a yıllık kapasitesi 60 milyon yolcu olan havaalanı inşa edeceğiz, bu şehrimizi bir ticaret merkezi olarak kurgulayacağız. Yeni spor tesisleri yaparak İstanbul'a çok önemli bir kompleksi ayrıca kazandıracağız. Tıpkı Kanal İstanbul'da olduğu gibi özellikle bu iki şehir projemiz de ayrıntılı ve hassas bir etüt, plan aşamasından sonra yükselmeye başlayacak." açıklamasında bulundu. Başbakan Erdoğan iki yeni şehir projesi konusunda seçimlerden sonra uygulamaya geçileceğini ve 1 yıl içinde bölgede makinelerin çalışmaya başlayacağını vurguladı.

  Ağaoğlu, belki de bu işe girersin

  Kuracakları iki yeni şehrin, her şeyden önce, İstanbul'un depreme hazırlıklı bir metropol olma vasfını güçlendireceğini belirten Erdoğan, "Muhtemel bir İstanbul depreminin, Türkiye geneline, asgari 100 milyar lira hasar ortaya çıkaracağı düşünüldüğünde, kuracağımız iki şehrin maliyeti ülkemize hiçbir yük getirmeyecek." dedi. Başbakan Erdoğan, toplantıya katılan işadamı Ali Ağaoğlu'na yönelik, "Ağaoğlu, belki de bu işe girersin." dedi.

  Kim, ne dedi?


  Ekokentler olacaksa ben varım


  Ahmet Vefik Alp: Mimar kentbilimci yüksek mühendis:

  Başbakanı projeci kimliği ve cesaretinden dolayı alkışlıyorum. Bir- takım ufuklar açıcı ve yeni yaklaşımları önermesini olumlu buluyorum. Ben de benzer bir kimlik taşıyorum. Başbakan'ın projelerini bir 3 lü grup olarak değerlendiriyorum. 3. Boğaz köprüsü ve otoyolları, Kanal İstanbul, bir de bu iki yeni kent bileşenini bir bütün olarak görüyorum. Bunlar İstanbula yeni nüfus getirmeyecekse tamamen arkasındayım. İstanbul'un doğasını bozmayacaksa, ekolojisine zarar vermeme şartıyla İstanbul'un önünü açacağını düşünüyorum. Sayın Başbakanım, buradaki yerleşim yerleri ekokentler olacaksa ben varım, o zaman yanındayım, emrindeyim, sonuna kadar.

  İstanbul'a yeni yük getirmesin

  prof. dr. hüseyin öztürk Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı

  İstanbul'un kuzeyinde killi bir zemin var. Çok harika bir zemin olmasa da fay hattından uzak olması nedeniyle deprem açısından güvenli sayılabilecek yerler. Türkiye'nin bu projeleri gerçekleştirebilecek gücü var. Ancak biz İstanbul'un nüfusunun daha fazla artmasını istemiyoruz. Bu şehirlerin İstanbul'a yeni yük getirmemesi gerekiyor. Su havzalarının içerisine girilmemesi gerektiğini düşünüyoruz ve Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği kömür ocakları da su havzası dışında kalıyor. Bizim bütün endişemiz, daha fazla yeşil alanın tahrip olmaması.


  Deprem riski açısından önemli


  Prof. Dr. Murat Özler İstanbul Üniversitesi Çevre ve Yer Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü:

  İstanbul'un kuzeye kayması hem deprem riski açısından hem de zemin açısından daha iyi olacaktır. İstanbul'un E-5'in deniz tarafında kalan kesim Zeytinburnu'ndan Beylikdüzü'ne kadar olan bölgenin zemini yumuşak ve deprem açısından riskli. Yapılması planlanan 3. köprü ve TEM yolu üzeri zemin açısından İstanbul'un en sağlam bölgesini oluşturuyor. Dolayısıyla İstanbul'un bu hattı oldukça sağlam. Karadeniz'e doğru şehrin taşınmasını doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum. Daha güvenli ve sağlam binaların yapılacağı düşünüldüğünde projenin doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum.

  Başbakan yeni projeler için yer açtı

  Tamer Özyurt: Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı:

  Arazi sıkıntısı sebebiyle konut üreticilerinin tam önü tıkanmaya başlamışken Başbakan yeni projeler için bize yer açtı. Bu proje sayesinde 1 milyonu İstanbul'un Avrupa yakasında, 1 milyonu da Anadolu yakasında olmak üzere toplam 2 milyon konut yapılacak. İnsanlar ekonomik fiyatlarla konut sahibi olacak. Ekonomi canlanacak. Avrupa yakasındaki Arnavutköy'de olacak. Arnavutköy, Karadeniz'den Marmara'ya kadar uzanan büyük bir ilçe. Bunun içinde Kemerburgaz da bulunuyor. Kemerburgaz'da bugün görevini tamamlamış maden ocakları yer alıyor. Başbakan'ın sözünü ettiği şehir buraya kurulacak. Kanal İstanbul projesiyle birlikte düşünüldüğünde 'İstanbul'a iki yeni şehir' projesi ekonomiyi canlandıracaktır. Projeyi destekliyorum.  ZAMAN

 2. #2
  Onursal Üye Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu Yer
  Sivas/Merkez
  Mesajlar
  3.315
  Blog Yazıları
  112
  Tecrübe Puanı
  107374586

  Tanımlı Ce: İşte yeni İstanbul!

  Güzel Olacak, Güzel ..

 3. #3
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: İşte yeni İstanbul!

  Yakisir istanbulumuza

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. İşte CHP İstanbul'un yeni başkanı !
  By KARLALESİ in forum Siyaset/Politika Haberleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-10-2011, 18:18
 2. İşte İstanbul'un yeni otobüsü
  By ZzeyneP in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07-28-2010, 22:31
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-03-2009, 10:10
 4. İşte İstanbul'un yeni ilçeleri...
  By kurtreis in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-09-2008, 19:44
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-07-2007, 08:33

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375