Fransa, İspanya, İtalya ve Belçika'nın açığa satış işlemlerini yasaklaması ardından Avrupa borsalarında yükselme eğilimi gözlenirken, IMKB'de düşüş yaşandı.

Avrupa borsalarında yükseliş eğilimi gözlenirken, İMKB'deki düşüş devam etti.
London FTSE 100 ve Paris Cac endeksleri yüzde 2 civarında yükselirken, Frankfurt Dax endeksi yüzde 3 değer kazandı.
İMKB 100 endeksi ise Avrupa borsalarında yaşanan yükselişe rapmen ilk seansta yüzde 0.63 düşüşle 51 bin 688 puana geriledi


Borsalardaki tablo dört Avrupa ülkesinin "açığa satış" olarak bilinen borsa işlemlerini yasaklaması ardından oluştu.
Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika açığa satış işlemlerinin banka hisseleri ve diğer finans şirketleri üzerinde yapılmasını yasakladı.
Açığa satış yasağı

Karar, piyasalarda son günlerde özellikle Fransa'da banka hisseleri üzerindeki ani artış ve düşüşler üzerine alındı.
Açıklama, Avrupa Birliği piyasalarını denetlemekle görevli kurum ESMA tarafından yapıldı.
Perşembe günü Fransa piyasalarını denetleme kurulu, 11 banka ve sigorta hissesinde açığa satış işlemlerini 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.
Bu bankalar arasında Fransa'nın en büyük üç bankası Societe Generale, BNP Paribas ve Credit Agricole de var.
İspanya da, işlemleri 15 gün süreyle yasakladı ve gerekirse bu süreyi uzatacağını da duyurdu.
İspanya'nın işlemlerinde açığa satış yapılmasını yasakladığı bankalar arasında Santander, BBVA, Sabadell, Bankinter, Banco Popular ve Banca Civica var.
Yunanistan da pazartesi günü benzer bir yasağı açıklamıştı.
Açığa satış işlemi yapanlar genellikle, ödünç aldıkları tahvil ya da hisseleri satıp, sonra fiyatlar düşünce geri alıp, sahibine iade edip aradaki farkı da kâr olarak elde etmiş oluyorlar.
Hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcılar bu spekülatif yönteme başvuruyor.
SPK inceleme başlattı

Türkiye'de de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) son günlerde İstanbul borsasında yaşanan dalgalanmalara ilişkin olarak, sermaye piyasası suçlarına ilişkin yürütülen gözetim ve denetim faaliyetlerinin yanı sıra kurul tarafından mevzuat hükümlerine uyulmaksızın gerçekleştirilen açığa satış işlemleri ile ilgili incelemeler başlatıldığı bildirildi.
SPK açıklamasında, ''Bu çerçevede gün içerisinde sahip olunmayan kıymetlerin satışı ile yeterli özkaynak oranına sahip olunmadan, açığa satış tuşu kullanılmadan ve mevzuattaki diğer hükümlere uyulmadan yapılan işlemlerin tespit edilmesi durumunda, bu işlemlerin taraflarının ağır bir şekilde cezalandırılması söz konusu olacaktır'' denildi.


bbcturkce