Merkez Bankası döviz cinsinden zorunlu karşılıkları 50 baz puan indirdi.
Merkez Bankası, 1.90 TL sınırına dayanan dolara karşı zorunlu karşılık islahını bir kez daha çekti. Yabancı para cinsi zorunlu karşılık oranlarını vadesiz ve 1 yıldan kısa vadeli döviz tevdiatlarda yüzde 11.5'ten yüzde 11'e çeken Merkez Bankası, üç yıldan uzun vadeli döviz cinsi zorunlu karşılık oranlarını ise 150 baz puanlık indirimle yüzde 8.5'ten, yüzde 6'ya indirdi.
Böylece zorunlu karşılıklarda yapılan indirimle 1.3 milyar dolar likidite sağlanacak. Zorunlu karşılıklar 14 Ekim'den itibaren tesis edilmeye başlanacak.

ZORUNLU KARŞILIK ORANLARI ŞÖYLE:
Merkez Bankası'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklama şöyle oldu:

Para Politikası Kurulu (Kurul) 4 Ağustos 2011 tarihinde yaptığı ara toplantıda gerek duyulması halinde uygun görülecek araç ve yöntemlerle piyasaya döviz likiditesi sağlanması konusunda mutabık kalmıştı.

23 Ağustos 2011 ve 20 Eylül 2011 tarihli toplantılarında ise Kurul, küresel ekonomiye dair belirsizlikler dikkate alındığında, gelişmelerin yakından takip edilmesinin ve gerekli politika tedbirlerinin gecikmeksizin alınmasının önem taşıdığını belirtmişti.

Bu çerçevede, piyasaya döviz likiditesi sağlamak ve aynı zamanda bankacılık sistemimizin yabancı para yükümlülüklerinin vadelerinin uzamasını teşvik etmek amacıyla yabancı para zorunlu karşılık oranları aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir:

Böylelikle mevcut verilere göre piyasaya yaklaşık 1,3 milyar ABD doları likidite sağlanmış olacaktır.

Söz konusu değişiklikler 30 Eylül 2011 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve yeni oranlar üzerinden hesaplanan zorunlu karşılıklar 14 Ekim 2011 tarihi itibarıyla tesis edilmeye başlanacaktır."
haberturk