Ekonomi baskısıyla küçülen cipler Avrupa'da rekor satışa koşuyor

Avrupa'da son 5 yılda otomotiv pazarı daralmasına rağmen küçük SUV sınıfı olarak tanımlanan araçlarda yüzde 135 büyüme ortaya çıktı. Öncülüğünü Nissan'ın yaptığı bu sınıfa birçok marka adım atarken Japon Subaru da VX modelini geliştirdi.
Yunanistan, Portekiz, İtalya gibi ülkelerin borç krizleri nedeniyle 2012 yılında da küçülme beklenen Avrupa otomotiv pazarında küçük SUV (sportif amaçlı araç) sınıfı rekor büyümelere imza atıyor. Crossover olarak adlandırılan ve öncülüğünü Nissan Qashqai'nin yaptığı bu sınıfta VW'den Hyundai'ye, BMW'den Mitsubishi'ye birçok üretici birkaç yıl içinde model geliştirip satışa sundu. Pazar Avrupa'da son 5 yılda yüzde 135 artış kaydederken sektör uzmanları, büyümeyi hükümetlerin çevre ve ekonomik tüketim baskıları ve şehir içi park alanlarındaki yetersizlik gibi gerekçelere bağlıyor. Bu sınıfa XV adını verdiği modelle yeni adım atan üreticilerden biri olan Subaru, ilk yıl için Avrupa'da 18 bin, Türkiye'de bin adetlik satış hedefi ortaya koydu.
Uluslararası tanıtımı İtalya Floransa'da gerçekleştirilen Subaru XV, marka için aynı önemli bir avantaj taşıyor. Subaru Türkiye Genel Müdürü Toros Kardaş, sürekli dörtçeker teknolojisiyle tanınan Japon markanın ilk kez SUV sınıfında 1.6 litrelik motor ve otomatik şanzımanı birlikte sunabildiğini söyledi. Bu sınıfta müşterilerin ekonomik motor tercih ettiğini ve şehir içindeki yoğunluk nedeniyle otomatik şanzımanın 'olmazsa olmaz'lar arasına girdiğini anlatan Kardaş, "Bizim açımızdan çok daha kritik bir model olacak. Çünkü Subaru'nun ürün gamında şu anda vergi avantajına sahip 1.6 litre motor serisinden bir model kalmadı. Impreza'nın yenisi yıl sonuna doğru gelecek. Ekim ayında yapılan ÖTV artışlarıyla birlikte tamamı 2 litre ve üzeri motor hacimlerine sahip modellerimizin fiyatları yukarı çıktı. Ancak ocak ayından itibaren XV imdadımıza yetişiyor. Aralıkta ön kampanya yaptık, ilk 40 araç satıldı." dedi.
Subaru'nun bu yıl sonuna kadar Türkiye'de 770 araç satacağını belirten Kardaş, 2012'de ise bini XV olmak üzere bin 600'ün üzerinde satış gerçekleştireceklerini kaydetti. 2013'te Impreza'nın devreye alınmasıyla birlikte Subaru satışlarının 3 bine çıkacağını söyleyen Kardaş, "Tayland'daki sel gelecek yıla ait hedeflerimizi bir yıl sonraya erteletti. Çünkü Impreza üretimi ertelendi. ÖTV artışı ise fiyatlarımızı yukarı taşıdı." diye konuştu.
Subaru'nun yeni modeli XV, 115 beygir gücünde 1,6 litre benzinli ve 2 litre dizel motor seçeneklerine sahip. 1.6 litrelik motor CVT otomatik şanzımanla birlikte 100 km'de ortalama 6.3 litre yakıt tüketimi sergiliyor. 380 litre bagaja sahip aracın otomobillere yakın boyutları dikkat çekiyor. Sürekli dörtçeker aracın başlangıç fiyatı ise 69,9 bin TL olarak açıklandı.
BAYRAKTAR, Adapazarı Toyota fabrikası'nda ÜRETİM TEKLİF ETTİ
Subaru gelecek yılın ikinci yarısında tek kapılı coupe BRZ modelini de Türkiye pazarına sunacak. Subaru'nun geliştirdiği bu model aynı zamanda Toyota GT 86 olarak da yola çıkıyor. Subaru ve Toyota'nın küçük minivan sınıfındaki Verso S ve Trezia modelleri de ortak üretimle bantlardan iniyor. Subaru'nun Türkiye distribütörü Bayraktar, 6 ay önce Adapazarı Toyota fabrikası için bu iki modelin üretimini Japonlara teklif olarak götürdü. Toros Kardaş, teklife nazik bir şekilde 'hayır' dendiğini dile getirdi.

Türkiye 5.lik için İspanya'yla yarışta
2011 yılının bitmesine günler kala, otomotiv sektörü Avrupa'nın beşinci büyük pazarının 'kim' olacağını merak ediyor. Dünya devleri için büyük önem taşıyan 5 büyük ülke sırasıyla Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya ile birlikte İspanya'dan oluşuyor. Ancak krizle boğuşan İspanya'da pazar bu yıl yüzde 20'ye yakın daraldı. Türkiye ise alınan tüm kararlara rağmen tarihi rekora ulaşacak. Türkiye'nin bu fırsatı değerlendirip Avrupa'nın beşinci büyüğü olup olmayacağını ise aralık satışları belirleyecek. Yılın ilk 11 ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları 735 bini bulurken ağır ticariler de dahil edildiğinde bu rakam 775 bine ulaşıyor. 775 binlik satışla Türkiye, Belçika ile Hollanda'yı geçerek 8'incilikten 6'ncı sıraya yükseldi. İspanya'da ise ilk 11 ayda ticari araçlar dışında 741,6 bin otomobil satıldı. Ticari araçlarla birlikte bu rakam 850 binlere ulaştı. Türkiye'nin aksine İspanya'da ticari araç satışları çok yüksek değil.
Türkiye'de aralık ayı satışları normal ayların iki katına yakın olurken İspanya'da tam tersi bir eğilim söz konusu. 31 Aralık gecesi İspanya'da pazarın 900 binlerin üzerine ulaşmış olması mümkün olacak. Türkiye'de ise bu rakama ulaşılması için bu ay 125 bin civarında araç satılması gerekiyor. Sektör yöneticilerinin beklentileri bu rakama ulaşılabileceği yönünde.
Tasarım ve Arge projeleri yarışacak
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Ar-Ge ve tasarım konusunda proje yarışması başlatıyor. 'Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması' projeleri, Ekonomi Bakanlığı'nın desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) koordinatörlüğünde düzenleniyor. Tasarım ve projeler için başvurular 2 Ocak-20 Nisan 2012 tarihleri arasında, online olarak Otomotiv Proje Yarışması ve Otomotiv Proje Pazarı üzerinden dosya yükleme yoluyla yapılabilecek. 17-18 Mayıs 2012 tarihlerinde, İstanbul Haliç Sütlüce Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek ödül töreni, Ar-Ge Proje Pazarı sergisi ve konferansları kapsayan törenle sona erecek.

zaman.com.tr/ekonomi