Madrid borsası dibe vurdu!

İspanya'da Madrid Borsası, 2009 yılı Mart ayından bu yana ilk kez 7.000 puanın altına geriledi


İspanya Hazinesi'nin bugünkü 10 yıllık tahvil ihalesinin ardından Madrid Borsası'nın göstergesi Ibex-35 Endeksi yüzde 1,58 oranında değer kaybederek 6.967,7 puana geriledi.

Madrid Borsası'nda görülen değer kaybında banka hisselerindeki düşüş de etkili oldu.

İspanya'nın en büyük bankası Santander hisseleri yüzde 2,66 gerileyerek 4,68 avro, ikinci büyük bankası BBVA hisseleri yüzde 2,72 düşüşle yüzde 5,041 avro, CaixaBank hisseleri ise yüzde 3,38 azalarak 2,516 avro oldu.

Piyasalarda Avro Bölgesi'ndeki borç krizinin son halkası olarak uluslararası finansal yardım alabileceği söylenen İspanya'da Madrid Borsası, yıl başından bu yana Avrupa'da en fazla değer kaybeden borsa olarak kayıtlara geçti.

Madrid Borsası, Ocak ayı başından bu yana yüzde 18'den fazla değer kaybederken, benzer söylentilerle borçlanma piyasalarında ciddi zorluklarla mücadele eden İtalya'da Milano Borsası'nda ise yalnızca yüzde 3 değer kaybı görüldü.

İspanya için en büyük endişe kaynağı bankacılık sektörü. İspanya Merkez Bankası verilerine göre; İspanya bankalarının şubat ayında batık kredileri oranı yüzde 8,15 ile 18 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Şubat ayında toplam 1,76 trilyon avro tutarındaki toplam kredilerin 143,8 milyar avrosunu bankaların batık kredileri oluştururken, ocak ayı ile karşılaştırıldığında batık krediler şubat ayında 3,79 milyar avro arttı.

AA