Citibank- Akbank ortaklığı ABD'de kutlandıABD finans devi Citi Group ile Sabancı Holding’in ortaklığı, New York’ta düzenlenen görkemli bir gala ile kutlandı.

09.05.2007 Amerikan Türk Cemiyeti’nin (The American Turkish Society) her yıl başarılı bir Türk - Amerikan iş ortaklığını kutlamak ve ‘Kurumsal Ortaklık' ödülünü vermek amacıyla düzenlendiği geleneksel gala yemeğinde bu yıl, Citibank ile Sabanci Holding’in Akbank ortaklığı kutlandı. New York’un en prestijli otellerinden biri olan Waldorf Astoria’da, Citi Group Başkanı Charles Prince ile Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı onuruna gerçekleşen geceye dünyaca ünlü üst düzey yöneticilerin yanı sıra ABD'deki Türk ve Amerikan toplumunun önemli simaları katıldı. Galanın başkanlığını Teksas Eyaleti Eski Senatörü Phil Gramm, onursal başkanlığını ise geçtiğimiz aylarda yaşamını yitiren dünyaca ünlü Türk müzik adamı Ahmet Ertegün’ün eşi Mica Ertegün yaptı.
Citi Group CEO’su Charles Prince, “Citi- Akbank ortaklığı, iki ülke arasındaki ilişkinin de bir sembolü olacaktır'' diye konuştu. ABD ile Türkiye'nin ekonomi, güvenlik gibi konularda aynı amaçları taşıdığını belirten Prince, bu anlamda iki ülkenin ortak olduğunu vurguladı. Eski Teksas Senatörü Phil Gramm ise yaptığı konuşmada ortaklık ile gurur duyduğunu belirtirken Güler Sabancı’nın ’dünyanın en iyi iş kadınlarından biri’ olduğunu söyledi.
Güler Sabancı gecede yaptığı konuşmada, “Üniversite müzemiz, uluslararası bir ortaklığa karar verdiğinde, Louvre'u seçtik. Seçimimizin nedeni sadece işin mali yönü değildi. Kalite, değerler, vizyon ve bir mirası korumanın önemi konularında ortak bir anlayışı paylaşıyor omamız belirleyici oldu. Aynı şekilde, Akbank için kendimize bir ortak seçerken, finans dünyasınının Louvre’unu seçmemiz bir tesadüf değildi. Bütün ortaklıklar gibi, bizimki de hala beslenilip büyütülmeye muhtaç. Ama eminim ki, görev yerlerinde Akbank’ın geleceğinin yetkin ellerde olduğunu kanıtlamış olan ekiplerimiz, bunu da başarabilecek çapta ve kararlılıkta olacaktır'' diye konuştu. 17 Ekim 2006 tarihinde 3.1 milyar dolara imzalanan ortaklık anlaşması sonucunda Citi Sabancı Holding'e ait Akbank'ın yüzde 20 oranında hissedarı olmuştu.
Konuşmasında, amcası Sakıp Sabancı’ya ilişkin anılarını da aktaran Güler Sabancı, “Kendisi 1999 yılında ‘Yılın İşadamı ve Yardımseveri Ödülü’nü’, Türkiye’deki Amerikan Yatılı Okulları Dostları Vakfı FABSİT'in, o zamanki başkanı Ahmet Ertegün'ün elinden yine bu salonda almıştı'' dedi. Güler Sabancı daha sonra , geceye katılan Coca Cola’nın CEO'su Muhtar Kent ile neşe içinde dans edip söyleşti.
Geceden elde edilen gelir ile Amerikan Türk Cemiyeti’nin Amerika ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla yürüttüğü programlar desteklenecek.
Başkanlığını Murat Köprülü’nün yaptığı Türk Amerikan Cemiyeti’nin geçen yıl düzenlediği gala, en eski ve en başarılı Türk- Amerikan iş ortaklıklarından birisi olan, Ford Motor Company ile Koç Holding’in Ford Otosan ortaklığı onuruna gerçekleşmişti.

Milliyet