Türkiye'nin son üç aydaki ortalama altın ihracatı aylık 1,5 milyar dolara yükseldi

Türkiye'nin son bir kaç aydır altın ihracatının gözle görülür bir şekilde yükselmesi bu konuda soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Geçtiğimiz 3 aydan bu yana gerçekleşen altın ihracatı aylık ortalama 1.5 milyar doları bulurken, bu ihracatın çoğunluğunun İran'a yapılması dikkat çekti.

İstanbul Altın Rafinerisi Başkan Yardımcısı Gökhan Aksu, BloombergHT'ye yaptığı açıklamada, 2012 yılının Haziran ayında altın ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 arttığını ve bu artışta yüzde 11.5 İran'a yapılan ihracatın söz konusu olduğunu belirtti. Aksu ayrıca son dönemde yastık altındaki altınların bankalar yoluyla açığa çıkmasının ekonomiye ciddi bir katkısı olduğunu söyledi.

Değerli Maden Mücevherat İhracatçılar Birliği Başkanı Ayhan Güner ise yine BloombergHT'ye, aylık ortalama 1.5 milyar dolarlık altın ihracatının çok da şaşırtıcı olmadığını söyledi. Türkiye'nin şu anda dünyadan borca altın alıp işledikten sonra tekrar ihraç ettiğini vurgulayan Güner, İran'a yapılan ihracatın da normal olduğunu belirtti.

Bugün Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre "İran'a yapılan altın ihracatının büyük oranda peşin ödeme yoluyla gerçekleştirildiği tespit edilmiş, hampetrol veya doğalgaz ithalatında ödeme aracı olarak kullanıldığına ilişkin bir bulguya rastlanmamıştır" denildi.


Bloomberg HT