Hayvan mönüsü lüks oldu. Son zamanlarda hayvanların yiyeceği olan samanda çok büyük sıkıntı yaşanmaya başladı.Son zamanlarda hayvanların yiyeceği olan samanda çok büyük sıkıntı yaşanmaya başladı.
Konya Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticiler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Karabulut, yaptığı açıklamada geçen yıl hasat zamanında 120 kuruş olan saman bu yıl 450,500 kuruşa satılmaktadır. Geçen yıldan bu yana saman fiyatları 4 katı olmuştur. Bu Türkiye de hiçbir yerde yok. Bir ürün bir
yılda 4 katı olmaz. Böyle bir şey görülmemiştir ifadesinde bulundu.

Karabulut, Hayvan üreticileri zor şartlarda bu mesleği yapıyorlar. Yem fiyatları çok yüksek. İthalat kapısını açmışlar üreticinin başında o ithalat kılıncı sallanıp duruyor. Bizler bunlarla boğuşurken bu günlerde de saman fiyatlarının aşırı derecede yükselmesi hayvan üreticisini kara kara düşündürmeye başlamıştır. Geçen seneye oranla ekin üretiminde %25 lik bir azalma var. Şimdi ekin fiyatlarının yükselmeye başlamasıyla saman stokçuları bu samanı stok etmeye başladı. Kışın saman 1 milyon lira olacak. Stokçular samanlarını satmıyorlar, piyasaya sürmüyorlar. Biz sık sık bakanlığımız ile görüşüyoruz, Nazif Karabulut, geçen yıllarda Devletimiz ani bir kararla kasaplık et ithalatını ülkede et kıtlığında bu ithalat açıldıysa samanda da bir azalma olduğundan dolayı saman ithalatında da bir karar almıştı.Bu düzenlemenin geç kalmaması lazım bir an önce bu saman ithalatının yapılması lazım. Ülke üreticilerinin hayvanlarını rahatlıkla besleyebilmesi için bu ithalat yapılmalıdır. Bizler Konya Kırmızı Et üreticileri olarak Bakanlığımızın aldığı bu kararı destekliyoruz. Ve eğer bu ithalat yapılırsa stokçular ellerindeki samanları piyasaya sürmek zorunda kalacaklardır dedi.KAMYON ŞÖFÖRÜ: GEÇİNMEK ZOR
Saman fiyatların da ayarsızlık var diyen Kamyon şoförü Ali Bayrak, geçen yıllar samanı 130,150 liraya satıyorduk ve para kazanıyorduk geçen sene saman boldu bu sene yok.

Bu sene yerinden almaya kalktığımız zaman 350, 400 lira istiyorlar. Bizde kendilerine sorduğumuz zaman niye saman vermiyorsunuz kışın fiyatı artacak 700, 800 lira olacak. Şu an saman 550 lira ve saman alamıyoruz.

Bayrak, saman alamadığımızdan dolayı satışta olmuyor. Samanlar stoklanınca saman fiyatları fırladı. Stoklar piyasaya sürülsün saman fiyatları düşer diye konuştu.
HT