PYD, Suriye’de ‘Kürdistan’ parası basacak.

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) öncülüğünde oluşturulan sözde yasama meclisi önceki gün Amude kentinde ilk toplantısını yaptı.
101 üyeli meclisin yönetim modellerini tartıştığı toplantıda Kürt nüfusun yoğun olduğu ülkenin kuzeydoğusunun 3 kantona (Afrin, Kobani ve Irak sınırındaki Cizre bölgesi) ayrılmasını öngören bir anayasa kabul edildi. Kantonların da 20’şer bakanlıkla yönetilmesi kararlaştırıldı. Söz konusu bakanlıklar arasında dışişleri, savunma ve içişleri de bulunuyor. Kantonların askeri gücü olarak da PYD’nin silahlı kanadı YPG olarak belirlendi. İstihbarat raporlara göre PYD üzerinde terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan ile Şeyh Said’in resimlerinin bulunduğu ‘Kürdistan’ parası basmak için de girişimlerde bulundu.

Geçtiğimiz kasım ayında özerklik kararı alan PYD, bunun Suriye’deki iç savaşa kalıcı bir çözüm bulunana dek “geçici” olarak ilan edildiğini söylese de bundan sonra ülkede güçlü bir merkezi yönetimin oluşamayacağını öngörerek nihai bağımsız bir devlet kurmayı hedeflediği belirtiliyor.
zaman