Forum İstanbul’un ilk gününde, seçim sonrasında ihtiyaç duyulacak kalkınma ve sanayileşme ihtiyacına yönelik stratejiler masaya yatırıldı

“Yarının Kurulması - Hedef 2023” başlığı ile bu yıl “Dünyadaki değişimler ışığında Türkiye’nin gelecek yol haritası” arayışını gündeme taşıyan Forum İstanbul’un ilk gününde, seçim sonrasında ihtiyaç duyulacak kalkınma ve sanayileşme ihtiyacına yönelik stratejiler masaya yatırıldı. Forum İstanbul’da Gelişme Stratejisi Raporu da açıklandı.
Forum İstanbul’da Gelişme Stratejisi Raporu da açıklandı.

Forum İstanbul’un açılışına katılamayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gönderdiği mesajda, Türkiye jeopolitik konum itibariyle kilit konumda olduğunu vurgulayarak, “Doğu-batı ve kuzey-güney enerji koridorunun yerleşmesiyle dünya barışının kalbi Türkiye’de atacaktır. Ülkeler arasındaki işbirliğinin gelişmesiyle bölge ve dünya istikrarına katkı sağlanacaktır” dedi.

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen siyaset adamları, bilim adamları, bürokratları, iş ve kültür dünyasının liderlerini aynı çatı altında buluşturan Forum İstanbul’un, 6’ıncı büyük toplantısı Swissotel’de başladı. Türkiye’nin en önemli konferanslarından Forum İstanbul’da bu yıl 35’i yabancı 115 kişi söz alacak.

Seçim sonrasında ihtiyaç duyulacak kalkınma ve sanayileşme ihtiyacına dikkat çekilen Forum İstanbul’da, bu konuya yönelik stratejiler düzenlenen oturumlarda gözler önüne serildi. Forum İstanbul’un ilk gününde, son yıllarda özellikle ekonomi politikalarında sağlanan istikrarı korumak adına sanayi politikaları, sektörel değerlendirmeler, ihracat, enerji, AB ve dünya ile entegrasyon gibi konular masaya yatırıldı.

9 Mayıs Çarşamba akşamı gerçekleştirilen açılış gala gecesinde Prof. Dr. Besim Üstünel ve Osman Saffet Arolat ‘ Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ ne ; Ethem Sancak ise Kuruluşundan bu yana Forum İstanbul’a katkılarından dolayı ödüle layık görüldü.

Gelişme Stratejisi Raporu açıklandı

2023 Türkiye Vizyonu hareketinin bayraktarlığını yapan Forum İstanbul’da “Dünyadaki Değişmeler Işığında Türkiye’nin Gelecek Yol Haritası ana başlığı altındaki ilk oturum konusu “Küresel Ekonomideki Değişimler Işığında Türkiye İçin Uzun Vadeli Bir Gelişme Stratejisi” oldu. Oturumun başında, “Gelişme Statejisi Raporu”nu Ekonomist Yusuf Işık açıkladı. Osman Ulagay’ın başkanlığında yapılan oturuma, Vanderbilt Üniversitesi’nden Prof. Andrea

Maneschi, Hazine Eski Müsteşarı Faik Öztrak, London School of Economics’ten Julius Sen ile TÜSİAD Ankara Daimi Temsilcisi Zafer Ali Yavan katıldı.

Gazetecilerin gözüyle AB

İlk günün ilginç oturumlarından biri de TÜSİAD AB Temsilcisi Bahadır Kaleağası’nın oturum başkanlığını yaptığı “Avrupa’nın Geleceği ve AB Kamuoyu” başlıklı oturum oldu. Dünyanın önde gelen medya kuruluşlarından gazetecilerin gözüyle Avrupa’nın geleceğinin nasıl olacağı irdelendi. Hürriyet-CNN Türk Brüksel Temsilcisi Zeynel Lüle’nin de katıldığı oturumda, Euronews’ten Sergio Cantone, Der Spiegel’den Manfred Ertel, Avrupa Komisyonu Genişleme Direktörlüğü, İletişim Daire Başkanı Gisela Gauggel-Robinson ve Le Figaro’dan Pierre Pousselin görüşlerini Forum İstanbul katılımcıları ile paylaştı.

Küresel enerji düzeninde Türkiye nerede?

“Değişmekte Olan Küresel Enerji Düzeninde Türkiye’nin Gelecek Yönelimleri” başlıklı oturumun başkanlığını ise Forum İstanbul Başkan Yardımcısı Mehmet Öğütçü yaptı. Oturumda, Akkök İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman, Zorlu Enerji Grup Başkanı Murat Sungur Bursa, Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Energy Charter Secretariat Genel Sekreteri André Mernier, İngiliz-İsviçre Ticaret Odası Başkanı Cornelia Meyer, ASAM-Avrasya Statejik Araştırmalar Merkezi Genel Koordinatörü Necdet Pamir ve Rusya Enerji Güvenliği Fonu Direktörü Konstantin Simonov konuştu.

Türkiye tarımda yeni fırsatları nasıl yakalar?

Dünya tarım ve gıda pazarlarında yeni fırsatlar için Türkiye’nin neler yapması gerektiği ise “Dünya Tarım ve Gıda Pazarlarında Artan Sıkıntılar: Türkiye Bu Yeni Meydan Okumalara Nasıl Hazırlanmalı?” başlıklı oturumda tartışıldı. Oturumun başkanlığını ise Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak yürüttü. Oturuma, İngiltere Gıda Standartları Ajansı Eski Başkanı Jonathan Bell, Cadbury Kent Genel Müdürü Ahjaz Khan, TİM Tarım Danışmanı Hasan Surözü, Danone Tikveşli Genel Müdürü Serpil Timuray, Fındık Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Tokgöz ve Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce katıldı.

Günün son oturumu ise “Almanya Dönem Başkanlığında Türkiye – Avrupa Birliği İlişkileri” üzerine yapıldı.İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden Prof. Dr. Gül Turan yürütüğü oturumda, Alman Kültür Vakfı Başkanı Dr. Fritz Schaumann, Kuzey Ren Vetfalya Eyaleti Bilim Bakanlığı Müsteşarı Dr. Michael Stückradt, Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, GTI Travel İsa Görgülü, Turkon Holding Direktörü Dieter Schenk konuştu.

İKİNCİ GÜN ENERJİ TARTIŞILACAK

11 Mayıs Cuma günü Forum İstanbul 2007’de ele alınacak enerji konusu ilk olarak “Daha İyi Bir Gelecek İçin Enerjinin Etkin Kullanımı” oturumu; bu oturumun devamı olarak ise “Alternatif Enerji Kaynakları ve Yatrımların Finansmanı” oturumu ile tartışılacak. Enerjinin bir başka boyutu olan dağıtımı ve güvenliğini de ayrı bir oturumda incelenecek.

Enerji kullanımında dünyanın en saygın isimlerinden ve Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı eski Direktörü John Millhone, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Süreyya Yücel Özden ve birçok alanında uzman yerli ve yabancı konuşmanının katılacağı oturumlarda siz değerli basın mensuplarını da aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Program:

DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN ENERJİNİN ETKİN KULLANIMI
11 Mayıs 2007, Cuma
Saat: 11:30-13:00
Yer: Fuji Balo Salonu

Konuşmacılar:
PROF. DR. METİN LOKMANHEKİM İhlas Holding Başkan Yardımcısı ve Enerji Grup Başkanı
JOSEPH HAGERMAN Amerikan Bilimadamları Federasyonu, Yapı Teknolojileri Projesi Direktörü
F. FETHİ HİNGİNAR Türk Ytong, Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi

PROF. DR. KHALID MOSALAM Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley
LEE SCHIPPER WRI-Dünya Kaynakları Enstitüsü Araştırma Direktörü
ARTHUR ROSENFELD (Kaliforniya Enerji Bakanı) ve JOHN MILLHONE Ortak Çalışması: ABD-Kaliforniya Enerji ve Çevre Programlarının Yeniden Şekillendirilmesi ve Etkileri
JOHN MILLHONE ABD Enerji Bakanlığı, Eski Direktör

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI VE YATIRIMLARIN FİNANSMANI
11 Mayıs 2007, Cuma
Saat: 14:00-15:45
Yer: Fuji Balo Salonu

Konuşmacılar:
SAMİ DEMİRBİLEK Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı
MEHMET ALİ BAYAR Forum İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi
MARUF DİNDAR Daruma Corporate Fınance, Genel Müdür Yardımcısı
HALİL EROĞLU Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdürü
ANİTA HOFFMANN Heidrick&Struggless, Direktör
ROBERT PITCHER Eversheds LLP, Nükleer Uygulamalar Direktörü
WOUTER VAN ROSTE Denizbank Genel Müdür Yardımcısı
GİUSEPPE FARİNA Enel Tükiye Temsilcisi

ENEREJİ DAĞITIMI VE ENERJİ GÜVENLİĞİ
11 Mayıs 2007, Cuma
Saat: 16:00-17:30
Yer: Fuji Balo Salonu

Konuşmacılar:
SÜREYYA YÜCEL ÖZDEN Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı
KHALID AL-HITMI Qatar Petroleum, Gaz Geliştirme Direktörü
PROF. DR. DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı
DR. CENK PALA BOTAŞ Strateji Bölüm Başkanı
MİTHAT RENDE Katar Büyükelçisi