Babacan, Euronews televizyonuna konuştu
"TÜRKİYE ÖRNEK ALINIYOR" ANKARA - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin bulunduğu bölgedeki ülkelerin, AB sürecindeki Türkiye'deki ilerlemelerden etkilenerek, Türkiye'yi örnek aldıklarını söyledi.
Avrupa Birliği (AB) konusunda yayın yapan Euronews televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Babacan, AB sürecinde, ekonomik, hukuki ve sosyal reformlar gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.
Babacan, şöyle konuştu: ''Biz, seçimlerden sonra yeniden Hükümeti tek başına kuracağımıza inandığımız için AB sürecindeki reformlara tüm hızıyla devam ediyoruz. Tekrar iktidara geldiğimizde, başlattığımız reformlara bütün hızıyla devam edeceğiz, ancak müzakere başlıklarının açılması ya da kapanması ise Türkiye'nin elinde değil, 27 üyeli AB'nin uzlaşmasına bağlı olarak işleyecek. AB vatandaşlarının, Türkiye'yi de AB içine almanın, her iki tarafın da çıkarına olduğunu anlayacağını ümit ediyoruz.
AB Komisyonu'nun, Sivil Toplum Diyaloğu programını uygulamasından dolayı gerçekten mutluyuz. Bu program, toplumların tüm kesimlerinin, birbirini daha iyi tanımasına ve kamuoylarının birbirine yakınlaşmasına imkan verecek.''
Laiklik konusuna da değinen Babacan, laikliğin önemini vurgulayarak, ''Bizim anladığımız laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Bizim laiklik anlayışımızda, dini özgürlük vardır, hiçbir dini anlayış da devlet üzerinde baskı kuramaz ve devlet, tüm dini gruplara karşı eşit uzaklık içinde hareket eder'' diye konuştu.