THY'de uzlaşma sağlanamadı

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) Genel Başkan Yardımcısı Eylem Ateş, THY ile yürütülen 21. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleriyle ilgili THY yönetiminin sunduğu teklifin çalışanlar arasında kabul görmediğini belirterek, taleplerinin görmezden gelinmesi halinde grev hakkını kullanacaklarını bildirdi.


Hava-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Eylem Ateş ve bazı sendika yöneticileri, toplu iş sözleşme süreci hakkında yolcuları bilgilendirmek amacıyla Atatürk Havalimanı Dış hatlar Terminali'ndeki THY kontuarları önünde bildiri dağıttı.


Basın mensuplarının THY Genel Müdürlüğü binasında dün yapılan toplantıyla ilgili sorularını yanıtlayan Ateş, bunun bir görüşme olmadığını ve hiçbir şeyin pazarlığının yapılmadığını söyledi. Ateş, prensip olarak üyelere kapalı hiçbir görüşmeyi kabul etmediklerini ifade ederek, ''(Bizi greve götürmeyecek nihai kararlarınızı masaya getirin. Bizler onu üyelerimize götüreceğiz) dedik. Hiçbir şeyin pazarlığı yapılmadı. Maddeler üzerinde görüşülmedi'' dedi.


THY'nin son teklifinde yüzde 9 olan ücret artışının yüzde 10'a çıktığını ve ikinci yıl TÜFE oranında artış yapıldığını belirten Ateş, sosyal yardımlarla ilgili maddelerin ise toplu sözleşmedeki maddelerden çok uzak olduğunu öne sürdü.


Eylem Ateş, ilk 6 ay için çalışanın son 2 yılki reel kaybı olan yüzde 23,9'u talep ettiklerini belirterek, THY yönetiminin teklif ettiği yüzde 10'luk ücret artışının kabul edilebilir bir rakam olmadığını söyledi.

Önceki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde THY yönetiminin, ''THY'nin ürettiği artı değerden çalışanlara hak ettiğini vermek istiyoruz. Ama kamuyuz. Hazine izin vermiyor'' bahanesi ile karşılarına çıktığını anlatan Ateş, bugün için THY'nin özel bir şirket olduğunu ve yönetimin böyle bir bahanesinin kalmadığını, çalışanların ürettiği artı değerden payını istediğini bildirdi.


Ateş, resmi ara bulucunun raporunun Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na teslim edildiğini, bunun kendilerine gönderilmesini beklediklerini ifade ederek, ''Rapor sendikaya teslim edildikten 6 iş günü içinde Hava-İş Sendikasının grev kararını asmış olması gerekiyor. Bu kararı asmadığımız takdirde sendikamızın yetkisi düşecektir. THY çalışanı grev hakkını sonuna kadar kullanacaktır. Bu konuda kararlıdır'' dedi.

AA