Ekmekte zam beklentisi

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, kuraklık ve üretimin düşmesi gerekçesiyle un sanayicilerinin spekülatif bir şekilde un fiyatlarını artırdığını belirterek, ''Un fiyatları düşürülmezse, ekmekte yüzde 10-15'lik zam kaçınılmaz'' dedi.

Balcı, düzenlediği basın toplantısında, kuraklık nedeniyle buğday rekoltesinde yüzde 10'luk bir düşüş yaşandığını, bunu fırsat bilen tüccarın da sürekli buğday topladığını söyledi. Üreticinin de fiyatlarda artış beklentisi ile ürününü satmadığını anlatan Balcı, normalde 1-1,5 milyon ton stok bulundurması gereken Toprak Mahsulleri Ofisi'nin stoklarının ise 300 bin ton düzeyinde kaldığına işaret etti.


Bu gelişmeleri fırsat bilen un sanayicilerinin 50 kg'lık unun çuval fiyatını 32 YTL'den 37-39 YTL'ye yükselttiğini kaydeden Balcı, halen Türkiye genelinde ekmeğin kg fiyatının 2 YTL'nin altında olduğunu hatırlatarak, ekmek maliyetinin yüzde 30-40'ının undan, yüzde 25'inin işçilikten, kalanının da diğer giderlerden kaynaklandığını belirtti.

AA