Kamu İhale Kurulu, “Türkiye Adalet Akademisi Ahlatlıbel Kampusündeki Isı Santrallerinin Bakım Onarımı ve Kalorifer Yakıtı Alımı” ihalelerine ilişkin, Başkent Petrol Nakliyat Madencilik Bilgisayar Ziraat'in ve Özdoğan Petrol Nakliyat Otomotiv Gıda'nın, Kanunun “Yasak Fiil veya Davranışlar” maddesine aykırılık oluşturan eylemleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulması kararı aldı.

Ayrıca söz konusu firmalar hakkında mevzuata aykırı olduğu belirtilen ihale işlemlerinin değerlendirilmesi ve bu aykırılıkların gerçekleşmesinde sorumluluğu olanlar hakkında gerekiyorsa inceleme veya soruşturma başlatılması üzere konunun Adalet Bakanlığı'na bildirilmesine karar verildiği kaydedildi.
Kamu İhale Kurulu'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı'nca “Türkiye Adalet Akademisi Ahlatlıbel Kampusündeki Isı Santrallerinin Bakım Onarımı ve Kalorifer Yakıtı Alımı” ihalelerine ilişkin olarak Başkanlık İsteminde ihale mevzuatına aykırılık iddialarına yer verildi. İhale işlem dosyasının incelenmesinden Başkent Petrol Nakliyat Madencilik Bilgisayar Ziraat ile Özdoğan Petrol Nakliyat Otomotiv Gıda'nın Kamu İhale Kanunu'nun “Yasak Fiil veya Davranışlar” başlıklı 17'inci maddesine aykırılık oluşturan eylemleri hakkında gereğinin takdir ve ifası için Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç durusunda bulunulması kararı alındı. Ayrıca kararın bir örneği bilgi ve gereği için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na bildirilecek.

DEVLET ZARARA UĞRATILDI

Şirketler hakkındaki iddialarda, yakıt alımında devletin zarara uğratıldığı, ihale kayıt numaralı ihalenin mevzuata aykırı olarak iptal edildiği, daha sonra 100 tonluk akaryakıt alımı için pazarlık usulü ile ihale açıldığı, bu ihaleye çağrılan firmaların hangi kriter gözetilerek çağrıldığının belli olmadığı, açık ihale usulü ile yapılan ihalenin iptal edilip pazarlık usulü ile yapılması sonucu devletin 6.39 milyar TL zarara uğratıldığı ifade edildi. Ayrıca açık ihale usulü ile yeniden ihale yapıldığı, ihalenin Başkent Petrol üzerinde kaldığı, ilk ihalenin usulsüz olarak iptal edilip daha sonra yapılan pazarlık ve açık ihale yöntemleri nedeniyle devletin zarara uğratıldığı kaydedildi. Akaryakıt alımına ilişkin olarak Başkent Petrol ve Özdoğan Petrol'ün aynı kişiye ait olduğu, pazarlıkla yapılan ihaleyi
kazanan Çöl Petrol'ün de bu iki şirketin aracı şirketi olduğu belirlendi.

ANKA