IMF'YE iHTiYACIMIZ KALMAYABiLiRDoğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şahenk, seçim sonuçlarını değerlendirdi

24.07.2007 21:20 Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şahenk, Türkiye’nin gelecek dönemde IMF’siz de devam edebileceğini söyledi. Şahenk, 2008’den itibaren yüzde 7-8 büyüme rakamlarının yakalanabileceğini kaydetti.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, seçim sonuçlarını ve bundan sonraki süreci CNBC-e’ye değerlendirdi.

Seçimlerle birlikte Türk halkının AK Parti’ye ‘hükümete devam’ bayrağı verdiğini kaydeden Şahenk şunları söyledi: “Halkımıza hayırlı olsun demek lazım. Son dört-beş yılda yapılan yapısal reformlar ekonomide alınmış olan mesafe ve güven ortamının oluşması, yabancı sermayenin gelmesi performansın göstergesi olmuştur. Bu anlamda Türk halkı da AK Parti’ye devam etme misyonunu vermiştir.”
'2008’DEN İTİBAREN YÜZDE 7-8 BÜYÜRÜZ’
Ferit Şahenk, yeni hükümetten beklentilerine ilişkin olarak şöyle konuştu: “İstikrarın devamı, ekonomideki şeffaflığın devamı önemli. Türkiye dört-beş senede hem büyüdü, hem yara sardı. Mikro reformların gündeme gelmesi, sosyal güvenliğin artık bir soru işareti olmaması bunun bir an önce geçmesi, istihdam üzerindeki maliyetlerin azaltılması, bankacılıktaki bazı maliyetlerin azaltılması ve bunun da ekonominin büyümesine aktarılması gibi konular hükümetin gündemi olacaktır. Gelecek dört senede bunların yapılmaması gibi bir soru işareti bende yok. 2008’den itibaren yüzde 7-8’ler gibi büyümeyi yakalarız diye düşünüyorum.”

‘TÜRKİYE IMF’SİZ DEVAM EDEBİLİR’
Türkiye’nin IMF’siz devam edebileceğini belirten Şahenk, “Bazı şeyler hükümetin ve bakanların kararıdır. Türkiye IMF programıyla güven tazeledi, yarasını sardı. Türkiye’nin artık bir stand-by’a, IMF’ye de ihtiyacı olmayabilir. Türkiye zaten IMF programında net ödeyici durumda. Ödedikten sonra Türkiye IMF’siz de devam edebilir. Ama hükümetin, güvenin devamlılığını sağlamak için ekonomide yaptıklarıyla değişik çıpalar yaratması lazım” dedi.

‘YABANCI SERMAYE REFORMLARLA GELDİ’
Şahenk, yapısal reformların yapılmaması durumunda küresel likiditenin yarattığı ortamda gelen paranın çok daha kısa vadeli olacağına dikkat çekerek, “Yapısal reformlar olmasaydı, Türkiye’ye bu kadar kalıcı yabancı yatırımcı gelmezdi. Para piyasalarında bu kadar büyüme olmazdı. Olayı sadece küresel likiditeye bağlamamak lazım” diye konuştu.

‘REFORM SÜRECİ YENİDEN HIZLANACAK’
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ihtiyacı olduğu kadar AB’nin de Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu ifade eden Şahenk, “AB ile Türkiye’nin diyaloğunun devam etmesi ve standartlara ulaşmada kararlılıkla devam etmesi gerekiyor. Reform sürecinde önümüzdeki dönemde yeniden ivme yakalanması konusunda hiç kuşkum yok” değerlendirmesinde bulundu.

Grubun aldığı 300 milyon dolarlık krediyi de değerlendiren Ferit Şahenk, bunun 200 milyon dolarının çeşitli yatırımlarda kullanılacağını kaydetti.
Ntvmsnbc
alintidir