Müdahaleden ürken yok Merkez Bankası dolar karşısında değerlenen ve altı yıl önceki düzeye ulaşan YTL'yi durdurmak için günlük döviz alımında üst sınırı 120 milyon dolara yükseltti
Piyasa bu kararı yetersiz bulup 'doğrudan müdahale gelmeyecek' sonucunu çıkarınca dolar 1.2350 YTL'ye kadar geriledi. Uzmanlara göre dolar daha da düşecek


RADİKAL - İSTANBUL - Seçim sonuçlarının rüzgârıyla yol alan ve rekora doymayan İMKB, dün 56 bin eşiğini geride bırakırken Türk Lirası karşısında fren tutmayan dolara da Merkez Bankası'dan dolaylı müdahale geldi. Bankalararası piyasada dün 1.2420 YTL'ye kadar gerileyen doların hızını kesmek için 'dolaylı müdahale' silahını çeken Merkez Bankası, günlük döviz alım miktarını artırdığını açıkladı. Ancak opsiyon dahil günlük 120 milyon dolara çıkan alım miktarını yetersiz bulan piyasa, dolar kotasyonlarını daha da aşağı çekerek açıklamaya tepki verdi. Bankacılar, bugünlerde piyasaya günlük 400-500 milyon dolar giriş olduğunu belirterek "Para girişi bu hızla sürerse dolar, 1.2300'ü da aşağı kıracaktır. Merkez Bankası'nın piyasaya doğrudan girerek alım yapması gerekiyor" görüşünü dile getirdi.

Piyasa tepki verdi

Büyütmek için tıklayınız
Merkez Bankası'nın günlük döviz alım ihalelerine ilişkin açıklaması öğleden sonra geldi. Karar, ilk anda bankalararasında dolar satışını 1.2430 YTL'den 1.2440 YTL'ye yükseltiyse de alım miktarını yetersiz bulan piyasa, tepki vermekte gecikmedi. Alım-satım fiyatlarını aşağı çeken bankalar, kotasyonlarını 1.2370-80 aralığına kadar çekti. Bankalararası piyasada dolar/YTL işlemlerinde 1.2350'den işlem gerçekleşti.
Seçimlerin beklentiler doğrultusunda sonuçlanmasının ardından yabancı yatırımcıların Türkiye sermaye piyasalarına yatırımlarını artırmaları, borsada yeni rekorların yolunu açtı; döviz ve faiz cephesinde ise aşağı yönlü hızlı bir trendi tetikledi. YTL karşısında önce 1.2600 seviyesini aşağı kıran dolar, çok kısa sürede 1.2500'in altına çekilip 1.2400'ü de zorlamaya başlayınca Merkez Bankası'nın müdahalesinin hangi seviyeden başlayacağı da gündemin ilk sırasına yerleşmişti. Piyasanın doğrudan alım mühahalesi yönündeki talebini, şimdilik 'duymazdan' gelen Merkez Bankası, dolaylı müdahale kararı alarak silahlarından birini devreye soktu. Piyasa için sürpriz olmayan karara ilişkin duyumların daha önceden alındığını söyleyen bir bankacı, bu önlemin yanı sıra 'doğrudan müdahale'nin de gerekli olduğunu vurguladı.

Likidite senedi çıkarmıştı
Merkez Bankası, kurun seyrine yönelik önlemlere aslında seçimlerden önce başladı. Seçim tarihi olan 22 Temmuz'dan bir-iki gün önce günlük likidite fazlasını daha uzun vadeli çekebileceği likidite senetleri ihalelerine başlayan Merkez Bankası, 'Dövize müdahaleye mi hazırlanıyor' yorumlarına neden olmuştu. Çünkü, 'para politikası araçlarına yaptığı bu yeni ilave', fazla likiditeye yönelik bir önlemdi.
Merkez Bankası'nın dolara doğrudan alım müdahalesi yaptığında piyasaya yüklü miktarda TL çıkacağını hatırlatan Finansbank, döviz masası yönetmeni Ömer Ünveren, "Artan lira da başka değişkenleri etkileyecek. Talebi besleyebilir, enflasyonu artırabilir. Aslında Merkez Bankası, iki taraftan baskı altında" değerlendirmesinde bulundu.
Merkez Bankası, döviz ihalelerinde opsiyon dahil günlük 120 milyon dolar çekerse ve miktarı artırmazsa bir ayda 2.5 milyar dolara yakın alım yapmış olacak. Bu arada Merkez Bankası, gösterge dolar kurunu 1.2361-1.2421 YTL, avro için ise 1.7081-1.7163 YTL olarak açıkladı.
Bu arada dünya piyasalarında da Amerikan Doları'nın diğer önemli paralar karşısındaki zayıflığı sürüyor. Avrupa ortak para birimi avro, Amerika para birimi karşısında 1.3846 dolarla önceki gün kırdığı rekorunu dün geride bırakarak, 1.3852 dolara kadar yükseldi. Böylece, avronun değeri dolaşıma çıktığı 1999 yılından bu yana dolar karşısında en yüksek düzeye ulaştı.http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=227960