+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Küresel ısınma kışlıkları inceltti

 Dünyadan Haberler Katagorisinde ve  Ekonomi Forumunda Bulunan  Küresel ısınma kışlıkları inceltti Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  Tanımlı Küresel ısınma kışlıkları inceltti

  Küresel ısınma kışlıkları inceltti
  Kış mevsimi eğer geçen yılki kadar sıcak geçerse bu yıl mantoların yerini saf kaşmir örgüden blazer ceket, paltoların yeriniyse ince hırkalar alacak. İçi yünlü çizmelerse yerini ayakkabılara bırakacak.
  Küresel ısınma nedeniyle kışların sıcak geçmesi hazır giyimcileri yeni arayışa itti. Eskilerin kalın manto, kaban ve kazakları önümüzdeki sezon yerini daha incelere bırakıyor. Kimi kuruluşlar hiç manto üretmiyor


  SATFİYE YUVA KİREÇCİ

  İSTANBUL - Geçen kış sıcak geçince üreticiler tedbirlerini bu yıl yazdan aldı. Önceki yılların kalın palto, kaban, manto ve kazakları bu kış yerini daha incelere bırakacak. Küresel ısınma nedeniyle bazı kuruluşlar manto, kaban ve palto üretimini önceki yıllara göre daha azaltırken, bazıları daha radikal karar alarak hiç üretmemeyi bile düşünüyor.
  Bu kuruluşlardan biri de dünyanın en nadide iki hammaddesi ipek ve kaşmiri bir arada kullanan Silk&Cashmere firması. Silk&Cashmere bu yıl küresel ısınmadan dolayı artık pek de giyilecek gibi görülmeyen mantolara alternatif olarak saf kaşmir örgüden blazer ceket üretti.
  Silk&Cashmere Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Zamanpur, "Kaşmirin zaten vücut ısısını dış ısıyla dengeleme özelliği biliniyor. Küresel ısınma için belki de tek çözüm kaşmir. Çünkü düşünülenin aksine kaşmir vücudu istediğinden fazla ısıtmaz" dedi.
  Kaşmir ceketle iddialı
  Silk&Cashmere'in yeni ceket kaşmirleriyle kışa damga vuracağını belirten Zamanpur, "Böylece müşterilerimiz serin ya da ılık kış günlerinde hafif ama üşütmeyen keyifli kaşmiri triko tadında sokakta kullanabilme imkânı bulacak. Kürk düşkünleri içinse astarsız püfür püfür kürkün tek tek elde örülmesi tekniğiyle yapılan örgü vizon modellerse değişen iklime uyum sağlamak için birebir. Biz buna 'hava geçirebilen kürk' diyoruz" diye konuştu.
  Zamanpur, bunların dışında saf kaşmir şalları alternatif üst giyim olarak müşterilerine sunduklarını, önümüzdeki kış sezonunun en çarpıcı yeniliğininse ipek gömlekle ipek kaşmir ceketi birlikte kullanmayı kolaylaştıran tek parça ceketimsi bluzlar olduğunu anlattı. Makine parkurunu tamamen yenilediklerini ve kalın makineden inceye geçtiklerini söyleyen Motif Triko Yönetim Kurulu Başkanı Türesin Anık da, "Kazaklarda, hırkalarda ciddi anlamda incelme var. Geçtiğimiz yıllarda ürettiğimiz neredeyse paltoya eşdeğer hırkaların koleksiyonumuzdaki yeri azalıyor. Artık o tarzda ama daha ince hırkalar yapıyoruz. Bu arada kışlık koleksiyonda örme ürünlere ve penye ürünlere daha fazla yer vermeye başladık" dedi.

  Doğal iplik terletmiyor
  Koleksiyonda ince modellerin yanı sıra doğal iplikten yapılmış kazak ve hırkalara da yer vermeye başladıklarını ifade eden Anık, şunları söyledi: "Kayın ağacından, bambudan ve soya fasulyesinden doğal iplik elde ediyoruz. Koleksiyonumuzu bu ipliklerle hazırlıyoruz. Ayrıca bu ipliğe kaşmir de katıyoruz. Bu sayede ürün ince olmasına rağmen sıcak da tutuyor. Terlemeyi önlüyor."
  "İnsanlar üşümeden kışlık kazak ve palto almıyor" diyen Türesin Anık, "Küresel ısınmadan ziyade modern yaşam koşulları nedeniyle günümüzde üşümek neredeyse imkânsızlaşıyor. Çünkü otomobil sahipliği artıyor. İnsanlar işlerine ya da alışverişe arabayla gidiyor. Evlerde ve işyerlerinde doğalgaz kullanımı yaygınlaşıyor. Tüm mekânlar sıcacık hale geldi. Bu da daha ince giymeyi gerektiriyor" diye konuştu.
  Küresel ısınma nedeniyle tedbir alan bir diğer kuruş da Türkiye genelinde 155 mağazayla faaliyet gösteren L.C. Waikiki. L.C. Waikiki Pazarlama Müdürü Hami Cilara, "Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve insanların artık ısıtılmış ortamlarda yaşamaları nedeniyle kaban ve palto satışlarımız bir miktar düşüş gösterdi. Ama biz yine de bu yıl kaban, palto ve manto üreteceğiz. Üretim belki geçen yıllara göre biraz daha az olacak ama devam edecek" dedi.
  Türkiye'de 155 mağazayla faaliyet gösterdiklerini ve önümüzdeki dönemde mağaza sayısını 300'e çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Cilara, "Büyük bir satınalma gücümüz var. Bu satın alma gücü sayesinde son beş sezondur fiyatlarımız geriliyor. Bu sezon da düşük fiyattan ürün satacağız" açıklamasını yaptı.

  Matraş: Kürke talep azalıyor
  Türkiye'nin en eski deri, konfeksiyon ve saraciye üreticilerinden Matraş da küresel ısınmayla birlikte üretim portföyünü değiştirdi. Günümüzde ayakta kalabilmek için çok hızlı, dinamik ve esnek olmak gerektiğini söyleyen Matraş Deri'nin perakendeden sorumlu yönetim kurulu üyesi Ayşen Matraş, "Küresel ısınma deri sektörünü de etkiledi. Uzun, içi kürklü ceketlerin yerini ince deriden yapılmış kısa ceketler, uzun çizmelerin yeriniyse kısa botlar aldı. Düşen talep nedeniyle kürk üretimini de azalttık" dedi.

  Süet önem kazandı
  Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle malzemeyle oynamaya başladıklarını belirten Matraş, "Artık daha kalın deri yerine ince deri kullanıyoruz. Süete daha fazla yer veriyoruz" diye konuştu. Küresel ısınmanın sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu belirten Ayşen Matraş, "Rusya'da bile artık ince deriler tercih ediliyor. İçi kürklü ceketlere fazla rağbet yok. Biz Rusya'ya daha çok saraciye ürünleri ihraç ediyoruz. Eskiden kürklü çantalar yapıp satardık. Şimdi daha çok yazlık deri çantalar gönderiyoruz. Renkleri de pembe, beyaz, turuncu ve yeşil" açıklamasını yaptı.


  Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Küresel ısınma kışlıkları inceltti
 2. #2
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375455

  ;;) Küresel Isinma Ayakkabilarin Burnunu Açti

  KÜRESEL ISINMA AYAKKABILARIN BURNUNU AÇTI

  Küresel ısınma nedeniyle kışların genelde beklenmedik şekilde sıcak geçmesi kışın burnu açık ayakkabıları moda yaptı. Bu nedenle üreticiler, kış koleksiyonlarında burnu açık ayakkabılara yer vermeye başladı.

  Konu ile ilgili A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akbacakoğlu, küresel ısınma nedeniyle kışların sıcak geçmesinin perakende ve moda sektörünü yeni arayışlara yönelttiğini söyledi. Ayakkabı sektörünün de bu arayışın dışında kalamadığını belirten Akbacakoğlu, küresel ısınmanın ilk olumsuz etkilerini 2006 yılı sonbahar ve kış sezonlarında yaşamaya başladıklarını anlattı. Daha önceki kış sezonlarına benzemeyen ve beklenmedik şekilde sıcak geçen kış mevsimleri nedeniyle sektörde adeta bir kriz dönemi yaşandığını anlatan Akbacakoğlu, üreticilerin koleksiyonlarında bolca yer verdikleri çizme ve botları yeterince satamadıklarını, bu yüzden sezon ortasına gelindiğinde stokları eritmek için erken indirime gidildiğini ve birçok firmanın sezonu zararla kapattığını anlattı.

  ''KOLEKSİYON SAYISI 4'E ÇIKTI''
  İki ana sezondan oluşan dünya moda ve perakende sektörünün, nereye gittiğinin halen tartışıldığını belirten Akbacakoğlu, artık sadece iki ana sezonla yılı tamamlamanın ve bu süreçte başarılı olmanın mümkün olmadığını anlattı. Sezon koleksiyonları arasındaki yazlık-kışlık, gündüz-gece farklarının günden güne azaldığını ifade eden Akbacakoğlu, ''Koleksiyon sayısı 4'e çıktı. Ara koleksiyonlar yaparak ürün devir hızını ve şartlar karşısındaki esnekliği sağlamak gerekiyor'' dedi.

  Dünyada ve Türkiye'de bu kış vitrinlere bakıldığında kışlık ve yazlık giyim arasındaki farkın ne kadar azaldığının rahatlıkla görülebileceğini ifade eden Akbacakoğlu, ''Artık kışın dahi burnu açık ayakkabıların moda olduğunu'' söyledi.
  Akbacakoğlu şöyle dedi:
  ''Biz de tüm bu trendleri göz önünde bulundurarak ana sezonları ara koleksiyonlarla esnekleştirdik. Kış koleksiyonlarımızda ayakkabıya daha çok yer verdik. Modanın da etkilediği üzere koleksiyonumuzda burnu açık ayakkabılara yer verdik. Bunun yanı sıra bilekte botlar ve astarsız çizmeler kullandık. Süet kullanımımız arttı. Yine küresel ısınmayı yavaşlatmaya destek olmak amacıyla mümkün olduğunca doğal ve doğaya zararsız malzemeler kullanılmasına özen gösteriyoruz.
  Küresel ısınmanın sarsıcı etkilerinden korunmak için bir dizi önlem alınması gerekiyor. Bu kapsamda mevsimsel ve yapısal değişimlerin üstesinden gelebilmeyi öğrenmek zorundayız. Bunun için de esneklik, yenilikçilik ve hız gerekiyor. Lojistik ve tedarik zincirlerindeki hız gittikçe önem kazanıyor. Dünyadaki gelişmelere ne kadar hızlı adapte olabilir ne kadar esnek davranabilir ve bunu sağlarken de ne kadar hızlı bir lojistik ve tedarik ağına sahip olabilirsek o kadar başarılı olabileceğiz. Sadece daha ucuz ve kaliteli hizmet sunmak yeterli değil. Alışverişi müşteriye unutamayacağı bir deneyim olarak yaşatmak gerekiyor. Dünyayı yakından takip etmek, doğru öngörülerde bulunmak gerekiyor. Koleksiyonlar küresel ısınma sonrası mevsime ve değişen tüketici alışkanlıklarına uygun olarak seçilmeli ve en önemlisi ara koleksiyonlarla hızlı geçişlilik sağlanmalı.''

  AYAKKABI KOLEKSİYONLARINDA NELER VAR
  Küresel ısınma medeniyle bahar sezonunun uzadığını, kalın tabanlı, deri, içi peluşlu, yünlü ve müflonlu çizme, bot ve ayakkabıların yerlerini, daha zarif modellere bıraktığını belirten Akbacakoğlu, ilkbaharda babet türü, fantazi kösele, rengarenk ruganlar, yıkanmış deri malzemeden yapılan tokalı, taşlı, fiyonklu kapalı ayakkabılar, yazın gençler için yine babetler, keten ayakkabılar, sandaletler, burnu ve arkası açık ve abiye ayakkabılar, üretildiğini kaydetti. Sonbaharda özellikle gençler için ağırlıklı olarak spor ayakkabılar üretildiğini, bunun dışında hantal olmayan kapalı ve hafif ayakkabılara yönelindiğini kaydeden Akbacakoğlu, kışın ise kalın tabanlı, içi yünlü, müflonlu çizme, botların artık yerini ağırlıklı olarak ayakkabılara terk ettiğini yine eskiye göre daha zarif ve şık çizme ve bilekte botlar üretildiğini anlattı. Akbacakoğlu, küresel ısınma nedeniyle yükselen hava sıcaklıklarından ötürü artık kışın burnu açık ayakkabıların da moda olduğuna dikkat çekti.

  Eylül, ekim aylarında da havaların sıcak gitmesinin sektörde ayakkabı satamama paniğine de neden olduğunu belirten Akbacakoğlu, küresel ısınma nedeniyle kışlık ayakkabı, çizme, bot satışında daralma olduğunu bildirdi. Normal zamanlarda kışın yaklaşık 42 milyon çift ayakkabı (bot, çizme dahil) satılırken, bu sayı son birkaç mevsimdir 18 milyon civarına gerilediğini anlattı. Fiyatların da küresel ısınmadan olumsuz etkilendiğini belirten Akbacakoğlu, ''firmalar ayakkabıları en fazla 1,5-2 ay sezon fiyatlarından satabiliyor'' dedi.


  H2/ kaynak:AA

 3. #3
  Isınan Üye anda Baktabul'un Çılgını anda Baktabul'un Çılgını anda Baktabul'un Çılgını anda Baktabul'un Çılgını anda Baktabul'un Çılgını anda Baktabul'un Çılgını anda Baktabul'un Çılgını anda Baktabul'un Çılgını anda Baktabul'un Çılgını anda Baktabul'un Çılgını anda Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  30
  Tecrübe Puanı
  2547336

  Tanımlı Ce: Küresel ısınma kışlıkları inceltti

  Takunya mı giysek napsak )

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. küreseL ısınma....yıL 2070
  By ?..rabiş..? in forum Karısık Flashlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-17-2009, 17:34
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-26-2008, 14:12
 3. Küresel ısınma kuşları aç bıraktı
  By zeynep in forum Küresel Isınma
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-24-2008, 20:31
 4. Küresel ısınma aç bırakacak
  By zeynep in forum Küresel Isınma
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-24-2008, 20:26
 5. Küresel ısınma
  By Safak in forum Coğrafya
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-04-2007, 17:45

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375