'Seçim sonrası döviz girişi artacak'

RADİKAL - ANKARA - Merkez Bankası, seçim sonrası yurtiçinden ve yurtdışından Türkiye'ye yönelik döviz arzında artış ve döviz talebinde azalış beklentisi nedeniyle döviz alım ihale tutarının üst limitini bugünden geçerli olmak üzere 45 milyon dolardan 120 milyon dolara yükseltti. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, ihalelerin esas amacının dalgalı kur rejiminin temel ilkeleri ve işleyiş biçimiyle çelişmeyecek şekilde döviz rezerv seviyesini artırmak olduğuna işaret edilerek "Zira, dalgalı kur rejimi uyguluyor olsalar da ülkemiz gibi gelişmekte olan ekonomilerde güçlü döviz rezerv pozisyonuna sahip olmak karşılaşılabilecek iç ve dış şokların olumsuz etkilerinin giderilmesinde, ülkeye duyulan güvenin artırılmasında büyük katkı sağlamaktadır" görüşü dile getirildi. Ayrıca, Hazine'nin dış borç ödemelerinin gerçekleştirilmesi ve Merkez Bankası bilançosunda yükümlülükler içinde önemli yer tutan işçi dövizi hesaplarının uzun vadede aşamalı olarak azaltılması gereğine de işaret edilerek, "Merkez Bankası döviz arzının döviz talebine kıyasla arttığı dönemleri rezerv seviyesini artırmak için bir fırsat olarak değerlendirmektedir" denildi.
Ocak-Temmuz 2007 döneminde. Türkiye'ye sermaye girişlerinin oldukça güçlü seyrettiği ve bu döviz arzının önemli bölümünün yurtiçi yerleşiklerin döviz tevdiat hesaplarında biriktiği ancak seçim sonrasında güçlü döviz girişinin artacağı, ancak döviz tevdiat hesaplarını artırma isteğinin azalacağına dikkat çekilerek şöyle denildi:
"2007 yılı için yıllık bir ihale programı açıklanmış olmasına rağmen, döviz arzına ilişkin yukarıda yapılan açıklamalar dikkate alınarak rezerv birikiminin hızlandırılması amacıyla, 25 Temmuz 2007'den (bugün) başlamak üzere ihalelerde alımı yapılacak tutarın günlük 40 milyon doları ihale ve 80 milyon doları opsiyon olmak üzere en fazla 120 milyon dolar olarak artırılmasına karar verilmiştir. İhaleyle ilgili diğer koşullarda ise değişiklik yapılmamıştır.
Diğer taraftan, önümüzdeki dönemde döviz arzına ilişkin gelişmeler yakından takip edilerek, öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda günlük ihale ve/veya opsiyon tutarlarında önceden duyurularak her iki yönde de değişiklik yapılabileceği gibi, gerek duyulursa ihalelere kısa ya da uzun süreli olarak ara verilebilecektir."

Borsada çıkışa 'kısa es'
Seçimin ardından 'zafer sarhoşu' görünümü sergileyen ve haftanın ilk gününde önce 54 bin, ardından da 55 bin eşiğini geride bırakan İMKB, dün de ilk seansta 56 bini aştı. Ancak, hem seçim öncesinde hem de seçimin ardından neredeyse soluksuz yükselen İMKB, dün ikinci seansta gelen satışlarla beklenen 'düzeltme'yi yaptı. Avrupa borsalarında yüzde 1'lere yaklaşan düşüşü, soluklanma için fırsat olarak kullanan İMKB, kapanışı 694 puan düşüşle 54 bin 930 seviyesinden yaptı. Hisse senetleri yüzde 1.2 değer kaybetti. Buna karşın borsa, 56 bin 309 puan ile seans içi rekorunu yeniledi.
Olumlu beklentilerin gerçekleşmesiyle kâr satışlarının gerçekleşmesinin olağan olduğunu söyleyen analistler, "Seçimler atlatıldı. Önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimi var, ancak piyasanın bunu fiyatlaması için erken. Bir süredir rekor seviyelerinde olan Avrupa borsalarında düzeltme yaşandı. Biz de bunu izledik. Ana trend değişmiş değil" yorumu yaptı. Bugün için de ABD'deki kapanışın ve Avrupa borsalarının seyrine bakılacağını söyleyen bir yatırım analisti, "Buna göre düzeltme devam edebilir. Ancak Türkiye piyasasına para girişi devam edecek" dedi.
Öte yandan gösterge tahvilinde kâr satışlarının etkisiyle faizde hafif yükseliş kaydedildi. 6 Mayıs 2009 vadeli gösterge tahvilinin faizi kapanişte yüzde 17.18 oldu.http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=227959