Özen, "Merkez Bankası likidite senetleriyle kısa vadeli mevduatta rakibimiz olacak" dedi.

Merkez Bankası'nın son üç ayda faiz indireceğini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, 'Faiz indirimi için Merkez'i beklemeyeceğiz. Mortgage faizleri 1.35'e, oto kredileri yüzde 1.40-1.45'e, ihtiyaç kredileri 1.65-1.70'e inecek' dedi

RADİKAL - İSTANBUL - Bir doların bir YTL'ye gerilemesini beklemediğini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, buna karşın dolarda 1.2000 YTL seviyesinin görülebileceğini söyledi. Özen, Doğuş Holding'in sağladığı 300 milyon dolarlık sendikasyon kredisine ilişkin düzenlenen imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'1 dolar 1 YTL olmaz'
Gazetecilerin son dönemin tartışma konusu olan '1 dolar 1 YTL olacak mı?' sorusu üzerine Ergun Özen, doların 1 YTL olmasını beklemediğini belirterek, "Hükümet sözcülerinin demeçlerinde daha çok ihracata dayalı büyümeden bahsediliyor, bunu da bir model değişikliği olarak algılıyorum" yanıtı verdi.

Mevduatta rakip Merkez
YTL'deki değer kazancını başka yerden verim artışı ile sağlamanın çok zor olduğunu belirten Özen, "Merkez Bankası'nın önümüzdeki günlerde günlük alımlarını artıracağını düşünüyorum. Çıkan parayı da yeni likidite bonoları ile sterilize edecek gibi duruyor. O enstrümanı da kullanmaya başladı. Yani Merkez Bankası kısa vadeli mevduatta rakibimiz olacak" dedi.
Ergun Özen, bir gazetecinin 'Bu sizi zedeler mi?' sorusuna ise, "Zedelemez" yanıtı verdi.

'Kurlar gerileyebilir'
Dolardaki düşüşe ilişkin başka bir soru üzerine Özen, dolarda 1.2000'lerin görülebileceğini, bunun önümüzdeki dönemde ne kadar sermaye yatırımı, ne kadar doğrudan yatırımın gireceği ile alakalı olduğunu söyledi.
Merkez Bankası'nın günlük döviz alım ihalelerindeki alım tutarını artırarak burada yeri geldiği zaman düşüşe set çekeceğini düşündüğünü söyleyen Ergun Özen, Merkez Bankası'nın döviz rezervini artırmak için iyi bir ortamın bulunduğunu ifade etti.
Özen'in bu açıklamasının ardından Merkez Bankası günlük döviz alım ihalelerindeki tutarı 45 milyon dolardan maksimum 120 milyon dolar seviyesini çıkarttığını açıkladı.

Faiz indiriminde Merkez'i beklemeyeceğiz
Bankacılık sektöründe artan rekabet ve hacim baskısına dikkat çeken Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bu nedenle Merkez Bankası'nı beklemeyeceklerini belirterek şöyle konuştu:
"Tüketici kredisi faizlerini aşağıya çekeceğiz. Uzun vadeli ipoteğe dayalı finansman sistem de yani mortgage'da faiz oranları yüzde 1.35'e, oto kredileri yüzde 1.40-1.45'e, ihtiyaç kredileri ise yüzde 1.65-1.70 arası bir yerlere gelir" dedi.
Merkez Bankası'nın faiz indiriminde son çeyreği işaret ettiğine ilişkin bir soruya da Özen, "Merkez Bankası kısa vadeli faiz oranlarında 0.75 ile 1 arasında bir indirim yapacaktır. Bunun ağırlığının da son çeyrekte olacağını düşünüyorum" yanıtı verdi.

NBG seçim sonuçlarına olumlu bakıyor
2006 Ağustos ayında çoğunluk hissesi Yunanlı National Bank of Greece'e (NBG) satılan Finansbank'ın yeni sahiplerinin sandıktan çıkan sonucu olumlu bulduklarını söyleyen İcra Kurulu Başkanı Ömer Aras, seçim ve seçim sonrasına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:
"Pazar günü gerçekleştirilen genel seçimden piyasalar tarafından satın alınan yani beklentiler doğrultusunda bir sonuç çıktı. Kimse için sürpriz olmadı. Vatandaş ekonomik ve politik istikrara oy vermiş oldu. Seçim sonucu bunu gösterdi. Ekonomideki üst üste büyüme, istikrarlı ortam nedeniyle Türkiye'de bir orta sınıf oluştu. Bu nedenle kredi kullanan kesim genişledi. Bu açıdan baktığımızda seçim sonuçlarını çok olumlu görüyorum. Bunun bankacılık sektörüne yansıması ise öncelikle kredilerde artış olarak karşımıza çıkacak. Yabancıların geliş hızı artacak. Seçim sürecini bekleyen yabancıların yönelimlerinin arttığını göreceğiz, bu da ekonomide canlılık yaratacak. Ancak hükümetin öncelikle enflasyon hedefinden sapmaması gerekiyor. Seçim sonrasına bırakılmış zamlar var, delinen bütçe var. Bu nedenle seçim sonrası uygulamalar önemli.

'Bireysel ve KOBİ'lere odaklanacağız'
Finansbank olarak biz de her segmentte pazar payımızı artırmak için yeni ürünler çıkartmaya devam edeceğiz. Yine bireysel ve KOBİ bankacılığı ana odaklandığımız alanlar olacak.
Bizim büyük ortağımız National Bank of Greece (NBG) ile seçim öncesi yaptığımız toplantılarda kendilerine sandıktan çıkacak sonuçlara ilişkin bilgi vermiştik. Beklentileri doğrultusunda çıkan sonuçları onlar da olumlu buldular."

'Türkiye ilk 10 ülke arasında'
"Türkiye yatırım yapılabilecek ilk 10 ülkeden biri oldu" diyen Citibank İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Steve Bideshi, yalnız Citibank Türkiye'nin değil Citibank'ın ABD'deki merkezinin de Türkiye'ye ilişkin olumlu değerlendirmede bulunduğunu söyledi. Bideshi pazar günü gerçekleştirilen genel seçimlerden AKP'nin tek başına iktidar olarak çıkmasının ise ekonomik ve politik istikrarın devamını sağlayacağını, bu nedenle olumlu bulduklarını söyledi.

Societe Generale: AKP pozitif etkileyecek
Societe Generale kurumsal ve yatırım bankacılığı Türkiye direktörü Pierre Lebit de pazar günü gerçekleştirilen genel seçimlere ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "Ekonomik ve politik istikrarın devamı açısından AKP'nin tek başına iktidara gelmesi Türkiye açısından pozitif olacak. Bu Türkiye'ye yönelen yabancı yatırımları da artırıcı yönde etki yaratacaktır."

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=227895