Bu yıl genel seçimler nedeniyle yerli turistlerin tatil sezonu temmuz sonuna kaydı. Dış pazarda ise Türkiye'nin büyümesi hız kesmedi. Haziranda turist sayısı geçen yıla göre yüzde 17.1 arttı.
Oylarını kullanan tatilcilerin gelişiyle sahiller dolmaya başladı. Bu dönüş en çok küçük otellere yarayacak. Çünkü daha önceki haftalarda Rus turistlerin yoğun talebi nedeniyle beş yıldızlı oteller yüksek doluluklara ulaşmıştı

AA - MUĞLA/ANKARA - Genel seçimler için oylarını kullanmak üzere Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi tatil merkezlerinden ayrılan vatandaşlar tatil yaptıkları yerlere gelmeye başladı.
Tatilcilerin yeniden gelmeye başlaması ile Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Dalyan başta olmak üzere tatil merkezlerindeki sahiller doluyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Nasih Demir, turizmcilerin çok umutlu olduğunu söyledi.
Demir, "Bodrum'da bu yıl turizm sezonu 23 Temmuz'da başladı diyebiliriz. Seçimlerin ardından otellerdeki doluluk oranının yüzde 80-90'lara kadar çıkacağını düşünüyoruz" dedi.

Küçük otellere yarayacak
Bazı avantajları nedeniyle yerli turistlerin Bodrum'u tercih ettiklerini kaydeden Demir şunları söyledi: "Bodrum'a yakın havaalanı olması ve yıl boyu düzenli olarak uçak seferlerinin yapılması nedeniyle diğer yörelere oranla Bodrum daha çok tercih ediliyor. Seçim nedeniyle tatile çıkamayanlar rezervasyonları önceden yaptırdı. Otel yetkililerinin çoğu ile görüştüm, oyunu kullanan tatilcilerin geri dönmeye başladığını söylüyorlar. Tatilini seçimden sonraya bırakanları da düşünürsek ciddi bir yoğunluk bekliyoruz. Her şey dahil sistemini uygulayan beş yıldızlı oteller dolu. Seçim sonrası yoğunluk, küçük otellere yarayacak."
Genel seçimler nedeniyle bu yıl iç turizmdeki hareketliliğini ancak ağustos ayından itibaren yaşamaya başlayan Türkiye'de yabancı turist sayısındaki artış hız kesmiyor. Türkiye'ye gelen turist sayısı, bu yıl haziranda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,1 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yıl haziran ayına ilişkin 'Giriş-Çıkış Yapan Ziyaretçileri' açıkladı. Buna göre haziranda geçen yılın aynı ayına göre giriş yapan turist sayısı yüzde 17,1 arttı ve 2 milyon 774 bin 76 kişi olarak gerçekleşti. Bu rakam, geçen yıl haziranda 2 milyon 368 bin 628 kişi olmuştu.
Geçen yılın aynı ayına göre giriş yapan ilk 10 ülke sıralamasında, Almanya yine birinci oldu. Bu ülkeyi, Rusya, İngiltere, İran, Bulgaristan, Hollanda, ABD, Ukrayna, Fransa ve Avusturya izledi. Bu ülkelerden gelenler, toplam giriş yapan yabancıların yüzde 64,6'lık bölümünü oluşturdu.

İlk altı ayda artış
Haziranda Türkiye'den çıkış yapan turist sayısında da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,5 artış oldu. Haziranda çıkış yapan turist sayısı 2 milyon 457 bin 171 kişi olarak belirlendi. Bu rakam 2006'nın aynı ayında 2 milyon 72 bin 720 olarak gerçekleşmişti. Türkiye'ye giriş yapan yabancı ziyaretçi sayısı bu yılın ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,6 artarak 9 milyon 184 bin 108 kişi olarak gerçekleşti. Bu rakam, geçen yıl altı ayda 7 milyon 876 bin 153 kişi olmuştu.

Antalya'da yeni rekor
Turizmin başkenti olarak gösterilen Antalya'ya ise yılbaşından bu yana havayoluyla gelen turist sayısı 3 milyon 840 bin 784'e ulaştı. Bu rakamlar turizmin en iyi yılı olan 2005'in de üzerinde turist gelişi olduğunu gösteriyor. Seçim haftası olan 21-22 Temmuz tarihlerinde Antalya'ya gelen turist sayısı 101 bin 858'e ulaştı. Antalya Havalimanı'nda bir günde giriş yapan turist sayısının, 29 Temmuz'a denk gelen pazar günü 60 bine ulaşması bekleniyor.http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=227902