Doğuş Holding'e seçim öncesi beş yıl vadeli uluslararası kredi Seçim öncesi uluslararası piyasalardan borçlanma kararı alan Doğuş Holding 10 farklı ülkeden 16 yabancı bankanın katılımıyla ilk kez 5 yıl vadeli 300 milyon dolar borçlandı

RADİKAL - İSTANBUL - Seçim öncesi borçlanmak için yurtdışına çıkan Doğuş Holding siyasi belirsizliğe rağmen 5 yıl vadeli 300 milyon dolarlık borçlanma gerçekleştirdi.
10 farklı ülkeden 16 yabancı bankanın katılımıyla gerçekleştirilen Club Loan kredi için bankaların toplam 486 milyon dolar teklif ettiklerini açıklayan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, uluslararası piyasalardan sağladıkları 300 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisiyle faaliyet gösterdikleri yedi sektörde çalışmalarını hızla sürdüreceklerini kaydetti. Doğuş Holding İcra Kurulu Başkanı Hüsnü Akhan ise kredinin süren marina yatırımları ve gayrimenkul yatırımlarında değerlendirileceğini açıkladı.

Kredi Türkiye'nin başarısı
Şahenk, kredinin imza töreninde yaptığı konuşmada, grubun bu dönemde beş yıl gibi uzun vadeli kredi almasının bir rastlantı olmadığını, bunun Türkiye'nin başarısı ve Türkiye'ye duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu vurguladı.
Ferit Şahenk, ekonomik istikrarın ulaştığı noktada Türkiye'nin yol haritasının değişmemesi, reformist adımların sürmesi ve destekleyici mikro reformların genişlemesinin, Doğuş Holding'in uzun vadeli sendikasyon kredisi gibi örneklerin artmasını da sağlayacağını belirtti.
Seçim sonucuyla ilgili bir soru üzerine Şahenk, "Seçimlerde Türk halkı iktidar partisini seçmiştir. Bu iktidar partisi, dünyada parmak ısırtacak kadar önemli ve zor ekonomik programı gerçekleştirmiş ve başarmıştır. Bunun devamlılığının Türkiye ekonomisi üzerinde çok pozitif olacağını düşünüyorum" diye yanıtladı.
Reuters'ın 'Halka arz düşünüyor musunuz' sorusuna ise Şahenk, "Doğuş Holding'de halka arz düşünmüyoruz. Düşünebileceğimiz en yakın sektör turizm olabilir. Ancak bu konuda bir takvim henüz yok" dedi.
Yeni bir sektöre girmeyi düşünmediklerini söyleyen Ferit Şahenk, buna karşın gubun özellikle Garanti Bankası ile faaliyette oldukları Romanya, Ukrayna gibi ülkelerde finans dışında da faaliyeti arzuladığını belirtip, "Buralarda satın alma fırsatlarına bakıyoruz" dedi.

En uzun vadeli kredi
Hüsnü Akhan da dün imzalanan 300 milyon dolarlık beş yıl vadeli kredinin, uluslararası piyasalardan Doğuş Holding'in temin ettiği en uzun vadeli club loan kredisi olma özelliği taşıdığını belirtti.

Para marinaya gidecek
100 milyon doları ile vadesi dolacak olan kredinin geri ödeneceğini, kalan 200 milyon dolar taze paranın ise şu anda yapımı süren yıl sonunda tamamlamayı planladıkları marina yatırımlarında kullanılacağını söyleyen Akhan, "İkinci alan gayrimenkul sektörüdür. Bu sektörde Garanti'nin ortağı General Electric ile ortak hareket etme kararı aldık. Bu sektör ikinci yatırım alanımız olacak. Üzerinde çalıştığımız projeler var. Enerji, grubun aktif olmak istediği sektör. Enerjide, özelleştirmenin hızlanmasıyla birlikte yatırımlarımız olacaktır" dedi.

Araç muayenede imza 6 Ağustos'ta atılıyor
Doğuş Holding İcra Kurulu Başkanı (CEO) Hüsnü Akhan, Doğuş Otomotiv'in ortağı olduğu konsorsiyum tarafından özelleştirme yoluyla alınan araç muayene istasyonları projesinde Özelleştirme İdaresi (ÖİB) ile 13 Ağustos haftasında imtiyaz sözleşmesi imzalanacağını söyledi.
Doğuş-Akfen-TÜV-SÜD konsorsiyumu tarafından kazanılan proje, yasal engelleri aştıktan sonra sözleşme aşamasına gelmişti.
Akhan, Doğuş Holding'in aldığı kredinin imza töreninde gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, Özelleştirme İdaresi'nin en geç 22 Ağustos'a kadar imtiyaz sözleşmesi imzalanması için davet çıkardığını hatırlatarak, "Biz de 6 Ağustos haftasında projenin finansmanı için yetkilendirdiğimiz ABN Amro, Hypovereinsbank aracılığıyla alacağımız 552 milyon dolarlık 3 yılı ödemesiz 12 yıl vadeli finansmanın imzasını atacağız" dedi.

'18 ayda hazır olacağız'
Araç muayene istasyonlarının özelleştirilmesi için 2004'te açılan ihaleyi Doğuş Otomotiv'in içinde bulunduğu ortak girişim grubu kazanmış ancak açılan davalarda verilen yürütmeyi durdurma kararları nedeniyle devir işlemi gerçekleşmemişti. Son olarak Danıştay 1. Dairesi Nisan 2007'de imtiyaz sözleşmesinin imzalanmasına olumlu görüş vermişti.
ÖİB, Doğuş Otomotiv iştirakleri Tüvturk Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş ile Tüvturk Güney Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş.'ye ihale süreci tamamlanan araç muayene istasyonlarının 1. ve 2. bölgeleri için hazırlanan imtiyaz sözleşmelerinin ihale şartları belgesinde belirtilen işlemlerin tamamlanmasını takiben 22 Ağustos'a kadar imzalanması için davet mektubu göndermişti.
Akhan, imtiyaz sözleşmesinin imzasından sonra 18 ay içinde Türkiye genelinde 189 sabit, 30'dan fazla gezici araç muayene istasyonunun peyderpey faaliyete hazır hale getirileceğini söyledi.


http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=227894