Kuzey Afrika'nın turizm merkezine TAV imzası
TAV, 40 yıl süreyle işleteceği Tunus Enfidha Uluslararası Havalimanı'nın temelini attı. Havalimanı 2009 yılında işletmeye açılacak

RADİKAL - İSTANBUL - Kuzey Afrika'nın turizm merkezi Tunus'taki Enfidha Havalimanı'nın temelini TAV attı. Yurtdışında gerçekleştirdiği başarılı projelerle uluslararası bir marka haline gelen TAV Havalimanları Holding, havalimanı işletmeciliği alanındaki tecrübesini Kuzey Afrika'ya taşıyor. Dünya sivil havacılık sektöründe, '10 Yılda 10 Havalimanı' hedefi ile yola çıkan TAV Havalimanları Holding, Kuzey Afrika'nın turizm merkezi Tunus'taki Enfidha Havalimanı'nın temelini Tunus Devlet Başkanı Zine El Abidine Ben Ali ve Tunus Başbakanı Mohammed Ghannoichi'nin katılımıyla dün düzenlenen bir törenle attı. TAV'ın işletmesini üstleneceği ve ilk iki yılda 400 milyon avro yatırım yapacağı iki havalimanından biri olan Enfidha Havalimanı'nın 2009'da işletmeye açılması hedefleniyor.
TAV Havalimanları Holding olarak, Tunus hükümeti ile 18 Mayıs'ta imzalanan imtiyaz sözleşmesi ile 40 yıl süreyle işletecekleri Monastır ve Enfidha Uluslararası Havalimanı'nın yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirten İcra Kurulu Başkanı Dr. M. Sani Şener, "TAV Havalimanı Holding olarak havalimanı işletme kalitemiz ve bilgi birikimimizle Tunus için büyük önem taşıyan Enfidha Uluslararası Havalimanı'nı Afrika'nın bölge merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede iki dost ülkenin tarihi bağlarını projelerimizle ticari alanda daha da kuvvetlendireceğiz" diye konuştu.
Yapılacak yatırımla yıllık yolcu kapasitesi 7 milyona ulaşacak olan Enfhida Uluslararası Havalimanı'nın kapasitesi işletme süresince yürütülecek dört aşamalı çalışmayla 22 milyon yolcuya çıkarılacak. Toplam 4,300 hektar alan üzerine inşa edilecek ve ilk aşamada terminal binası 90 bin metrekare olacak Enfidha Uluslararası Havalimanı'nda, açık otopark alanına sahip yeni bir terminal binası inşaatı, pist, apron ve taksi yolları ile birlikte hizmet binaları da yapılacak.

400 milyon avro yatırım
TAV Havalimanları Holding, Tunus Enfidha ve Monastır havalimanlarının işletme projesine ilk iki yılda 400 milyon Avro yatırım yapacak. TAV Havalimanları Holding'in Tunus Monastir Havalimanı'nın işletmesini Ocak 2008, Tunus Enfidha Havalimanı'nın işletmesini ise 2009'un ilk yarısı itibarıyla üstlenecek. TAV Havalimanları Holding, Tunus ve Enfidha havalimanlarının işletme ihalesinde Birleşik Arap Emirlikleri'nden Mubadala-Alman Hochtief-Kanadalı SNC Lavalin-Fransız Aeroport De Nice Konsorsiyumu'yla yarıştı.
Havalimanları yapımı, tasarımı, finansmanı ve işletmesinde uzmanlaşmış bir kuruluş olan TAV Havalimanları Holding, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve Gürcistan'ın başkenti Tiflis ile Batum Uluslararası Havalimanı'nı işletiyor.