Dünyanın ateşi artıyor, tatile küçük arabayla çıkılıyor
21 ülkede yapılan küresel ısınma araştırmasına katılanların yüzde 28'i daha küçük araba alıp, tatil planlarını çevreyi koruyan tarzda yapmayı planlıyor

RADİKAL - İSTANBUL - Uluslararası araştırma şirketi Synovate ve BBC World işbirliğiyle altı kıta, 21 ülkede 14 bin 220 kişiyle gerçekleştirilen küresel ısınma araştırmasının sonuçları açıklandı.
Araştırmaya katılanların yüzde 28'i daha küçük araba alıp, tatil planlarını çevreyi koruyan tarzda yapmayı planladıklarını söylerken, yüzde 20'si artık arkadaşlarını çevreye duyarlı turlara katılmaya teşvik edeceklerini belirtti.
Yine ankete katılan ve araştırma kapsamında görüşlerine yer verilen Almanların büyük bir kısmı küresel ısınmada araba ve uçakları suçlarken, yüzde 1.4'ü 'İlahi güçlerin' suçlu olduğuna inanıyor. Bu oran Dubai'de yüzde 1.5'e çıkıyor. Bu arada tepki ve yorumlar farklılık göstermekle beraber ankete katılanların yarısı bundan sonra çevreci ürün alacaklarını belirtti. Göreceli olarak yüzde 5'lik bir kesim daha fazlasını yapmak için proaktif davranırken, yüzde 28'lik bir kesim eş dostlarını çevreci olmaya teşvik etti.
Synovate uzmanlarından Steve Garton, araştırmalarının dünyanın önemli iklimsel değişimlerle karşı karşıya olduğunu gösterdiğini ifade etti. Garton, araştırmanın özellikle bazı ülkelerin hangi yönde etkileneceğini ortaya koyduğunu belirterek, "Gelişmeler, bütün turistik pazarlarda herkesin çevre konularında daha fazla eğitilmesinin şart olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Asyalılar az bilgi sahibi
Sonuçları değerlendiren BBC World editörü Sian Kevill, "Karşımıza çıkan manzara nisan ayında başlayan iklim gözleme programımızın önemini artırıyor. Bundan sonra aylık programımızın süresini kısaltıp, daha etkileyici tartışma ve konuşmalara ver vereceğiz" dedi. Kevill, elde edilen verilerin, anketin yapıldığı ülkelerdeki izleyiciler tarafından sürpriz olarak yorumlanabileceğini ve içinde ciddi uyarılar taşıdığını söyledi. Ankete katılanlar içinde Kiyoto Protokolü'nü imzalayanlar arasında liderleri bulunanların yüzde 87'si liderlerinin imzalarını desteklediklerini, Avustralyalı ve Amerikalıların yüzde 57'sinin iklimsel değişiklikler karşısında çok endişeli olduklarını belirtmiş.
Araştırmaya katılanların büyük bir kısmı küresel ısınmayı net olarak tanımlayamazken, yedi kişiden biri karşı karşıya kalınan temel tehlikelerin farkında olduklarını, ancak durumu nasıl düzelteceklerini bilmediklerini söylemiş. Bu arada, Asyalıların küresel ısınmanın tehlikeleri konusunda en az bilgi sahibi olanların başında geldiği ortaya çıktı.

Tek sorumlu ABD
Soruları yanıtlayanların yüzde 41'i ortaya çıkan tablonun tek sorumlusunun ABD olduğunu söylerken, Hintlilerin yüzde 40 ülkelerinin bu işte hiç suçu olmadığına inanıyor. Sonuçların anketlere her bölge ve ülkede farklı şekilde yansıması'da, dikkat çekti.
Amerikalıların üçte ikisiyse küresel ısınmanın insanlara bağlı olarak ortaya çıktığına inanmıyor. Polonya ve Rusya'da yaşayıp anketi yanıtlayanların yüzde 1.2'si küresel ısınmanın sonuçlarından memnun olduklarını dile getirdi. İngiltere ve Japonya gibi ada ülke veya kıyılarda yaşayanlar oluşacak sellerden korktuklarını belirtti.http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=227900